Natura naśladuje Google?

Technika zawsze kopiowała naturę, ale czy natura potrafi skopiować technikę? Odpowiedź leży w badaniach porównujących ludzki umysł i algorytm będący mózgiem wyszukiwarki Google.

Opatentowany przez Google Inc. algorytm wyszukiwania oraz system wartościowania stron znany jako PageRank może odwzorowywać sposób w jaki ludzki umysł odzyskuje informacje. Ludzka pamięć umożliwiająca kojarzenie znaczenia słów może być przedstawiona jako model sieci, w której każdy punkt przedstawia inne słowo, z którym połączone są inne skojarzone słowa.

Psycholog Tom Griffiths wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu w Berkeley, zastanawiali się czy łatwość z jaką ludzki umysł kojarzy słowa jest podobny do klucza jaki obrany został w algorytmach Google'a do pogrupowania i ustalenia ilości stron zlinkowanych do innych stron internetowych.

Takie podobieństwo wydaje się być możliwe. W testach przeprowadzonych na innych algorytmach wyszukujących słowa, PageRank najbardziej przypominał model ludzkiego umysłu. Jak stwierdził Tom Griffiths, istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że zgłębianiu tajemnic ludzkiej pamięci może pomóc badanie sposobów wykorzystywanych przez mózg wyszukiwarki Google, taka możliwość zachodzi również w drugą stronę.

Znalezione na newscientist.com