Toshiba i IBM pracują wspólnie nad układami 32nm

Toshiba rozszerza współpracę z grupą badawczą pracującą nad układami scalonymi opartymi na technologii 32 nanometrów. Zespołem naukowców kierują specjaliści z IBM.

Toshiba współpracuje z tą grupą od grudnia 2005 roku, a obecnie zamierza włączyć się do prac zmierzających do opracowania 32-nanometrowych układów CMOS.

W skład grupy roboczej wchodzą również następujące firmy: AMD, Chartered Semiconductor Manufacturing, Infineon Technologies i Samsung i Toshiba. Warto w tym momencie przypomnieć, że Intel uruchomił trzy miesiące temu produkcję swoich procesorów Penryn (fabryka w Arizonie; USA), opartych na technologii 45 nm.

Analitycy twierdzą, że masowa produkcja układów scalonych opartych na technologii 32 nm powinna ruszyć za dwa lata. Obecnie trwa intensywny wyścig o to, kto pierwszy uruchomi produkcję takich układów.

Kilkanaście tygodnii temu Toshiba podjęła podobną współpracę z firmą NEC. Obie firmy pracują nad układami scalony 45 nm od lutego 2006 roku, a obecnie zdecydowały się zawiązać podobną koalicję w odniesieniu do układów 32 nm.

W ostatnich miesiącach pisaliśmy dwa razy na temat prac prowadzonych przez różne firmy nad układami scalonymi 32 nm. Pierwsza informacja dotyczy firm IBM i Basf, a druga firmy Intel.

Janusz Chustecki