IBM: nowe narzędzie wyszukiwania dla poczty elektronicznej

Firma udostępniła nowe oprogramowanie wyszukujące, która ma wspomagać użytkowników w wyszukiwaniu informacji w poczcie elektronicznej przechowywanej na desktopach.

Oprogramowanie IBM OmniFind Personal Email Search (IOPES), które może być sprowadzane bezpłatnie, jest semantycznym narzędziem wyszukującym wyposażonym w mechanizmy wyszukiwania specyficznych informacji na desktopach użytkowników. Narzędzie pozwala na interpretację niedokończonych kwerend i wyszukiwanie informacji takich m.in. jak numery telefoniczne, dane osobowe, prezentacje czy inne dokumenty.

Narzędzie, dostępne dla Lotus Notes i Microsoft Outlook, ma wbudowane powszechne używane pojęcia, takie jak data, czas, numer telefonu. Inne mogą być w łatwy sposób definiowane.

Nowy IOPES jest częścią programu IBM AlphaWorks, który udostępnia użytkownikom najświeższe technologie opracowanie przez laboratoria rozwojowe firmy jeszcze przed pojawieniem się wersji finalnych.

IOPES został opracowany przez współpracujące laboratoria IBM w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Indiach. Oprogramowanie wykorzystuje koncepcję Unstructured Information Management Architecture (UIMA), wspomagającą włączanie danych niestrukturalizowanych, takich m.in. jak poczta elektroniczna, do systemów analitycznych w przedsiębiorstwach. UIMA, zaprojektowana przez IBM, jest teraz projektem open source Apache Software Foundation. Architektura jest stosowana równiej w innych produktach IBM, takich jak OmniFind Enterprise Edition, OmniFind Analytics Edition i OmniFind Yahoo! Edition.

Józef Muszyński