Jest kara dla TP S.A.

Telekomunikacja Polska ma zapłacić 75 mln zł kary za dyskryminowanie konkurentów na rynku usług internetowych. Narodowy operator zapowiada, że odwoła się od kary.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta potwierdził informacje o rekordowej karze nałożonej na Telekomunikację Polską. Jak podaje Gazeta Prawna, przeprowadzone testy (m.in. z sieci GTS Energis), kontrole w TP oraz opinie biegłych (ekspertów z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych) potwierdziły zarzuty przeciwko Telekomunikacji Polskiej o niezgodnym z prawem ograniczaniu przepływu danych w sieci internetowej.

Wysokość kary wiąże się z tym, że TP łamała nie tylko prawo polskie, ale także unijne - czytamy w GP. Ponadto UOKiK toczyło już 30 postępowań wobec Telekomunikacji Polskiej, której działania spowalniają rozwój alternatywnych operatorów i dostępu do internetu.

Rzecznik Telekomunikacji Polskiej oświadczył, że nałożona kara jest bezzasadna i zdumiewająco wysoka. Narodowy operator zapowiada, że się od niej odwoła.

Monika Tomkiewicz