Kto kupi akcje Polkomtela?

W styczniu 2008 r. ma zapaść wyrok Międzynarodowego Centrum Arbitrażowego w Wiedniu w sprawie Polkomtela. Jeżeli wyrok będzie pozytywny dla polskich akcjonariuszy, to będą oni mogli zakupić pakiet akcji, należący do duńskiego TDC, wystawiony na sprzedaż na początku 2006 r.

Zakup akcji przez PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Polską Grupę Energetyczną i Węglokoks, pozwoliłby im przekroczyć 75-procentowy próg w akcjonariacie Polkomtela - informuje Puls Biznesu. Zmarginalizowałoby to brytyjskiego Vodafone, właściciela 19,61 proc. akcji operatora Plus GSM, który jest powodem sporu i zablokował transakcję w wiedeńskim arbitrażu.

Jak podaje PB, Ministerstwo Skarbu Państwa będzie próbowało przekonać akcjonariuszy, by nie traktowali akcji jak pakietu spekulacyjnego i nie spieszyli się z rozmowami o ich odsprzedaży Vodafone czy innemu partnerowi.

Polscy akcjonariusze Polkomtela, zgodnie z wewnętrznym porozumieniem, deklarują chęć dokupienia akcji. Najbardziej entuzjastycznie do inwestycji nastawiony jest KGHM, właściciel Telefonii Dialog.

Monika Tomkiewicz