Donos na szefa IT policji

W 2008 r. policja ma rozpocząć modernizację systemów informatycznych, na które może wydać ponad 500 mln zł. W planach są m.in. budowa nowoczesnego systemu dowodzenia za 120 mln zł, pokaźne zakupy sprzętu i rozwiązań do obsługi policji.

Tymczasem, jak informuje Puls Biznesu, do prasy trafiają donosy na osobę odpowiedzialną merytorycznie za inwestycje - Andrzeja Machnacza, szefa Biura Łączności i Informatyki. Zarzuca mu się uleganie wpływom firm, wyjeżdżając na sponsorowane zagraniczne imprezy. Anonimowy informator, na którgo powołuje się Puls Biznesu, sugeruje że wyjazdy Andrzeja Machnacza na forum Oracle do San Francisco oraz do Nowego Jorku i Waszyngtonu na konferencje organizowane przez IBM, przekładają się na działania policji i ustawianie zakupów.

Policja na razie nie skomentowała tej sprawy. Natomiast Andrzej Machnacz zapewnia, że nie ulegał żadnym wpływom firm, wszystkie działania może wyjaśnić i nie ma sobie nic do zarzucenia, gdyż za konferencje, w których brał udział płaciła Komenda Główna Policji.

Monika Tomkiewicz