AOL kończy wsparcie przeglądarki Netscape

Nazwa tego, znaczącego w historii Internetu, oprogramowania na dobre już przejdzie do historii w lutym 2008 r., kiedy to AOL przestanie kontynuować prace nad jego rozwojem i aktywnym wsparciem.

Według informacji podanej w blogu Netscape, AOL zapewnia dostarczanie łatek bezpieczeństwa dla bieżącej wersji Netscape do 1 lutego 2008 r. Po tej dacie nie będzie zapewniane żadne wsparcie dla jakiejkolwiek wersji tego oprogramowania.

Netscape była pierwotnie najbardziej masową przeglądarką internetową na rynku, która miała niekwestionowany udział w popularyzacji Internetu w połowie lat 90. Jednak od dłuższego już czasu pozostawała daleko w tyle za Internet Explorer i Mozilla Firefox. Przeglądarka Firefox ma swoje korzenie w oprogramowaniu Netscape, które zostało przekształcone w formę open source. Fundacja Mozilla, założona w roku 2003 przy wsparciu AOL, wydawała kolejne wersje Firefox, podczas gdy AOL kontynuowała projektowanie Netscape w oparciu o tę samą platformę wyjściową. Grupa w ramach AOL podejmowała próbę odrodzenie Netscape Navigator i odzyskania części rynku od Internet Explorer.

Przeglądarka Mosaic Netscape została udostępniona przez Mosaic Communications w roku 1994. (Firma zmieniła potem nazwę na Netscape Communications). W roku 1999 firma został przejęta przez AOL, jednak po pewnym czasie na rynku zaczęła dominować przeglądarka Microsoftu Internet Explorer, która pojawiła się w roku 1995. Według wielu analityków swój sukces przeglądarka Microsoftu zawdzięcza decyzji wbudowania jej w system operacyjny Windows, za co firma została w roku 1997 oskarżona o naruszenie prawa antytrustowego.

Dzisiaj Netscape ma tylko 0.6 proc. udziału w rynku przeglądarek, który nadal jest zdominowany przez Internet Explorer - ponad 77 proc. Firefox ma ponad 16 proc. udział w tym rynku (dane firmy analitycznej Net Applications).

Użytkownicy nadal będą mogli ściągać stare wersje Netscape z archiwum, chociaż nie będą one serwisowane przez AOL.

Józef Muszyński