Nowy sposób na płatności online

PayByNet to nowy system płatności elektronicznych wprowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową, organizację odpowiadającą za standardy rozliczeń międzybankowych. Ma on uprościć transakcje w sklepach internetowych. Na razie usługę PayByNet oferuje zaledwie jeden bank i jeden sklep internetowy.

PayByNet to system przekazujący w trybie online informację o realizacji bezpośredniego przelewu pomiędzy klientem sklepu internetowego a samym sklepem, bez konieczności posiadania przez obie strony rachunku w tym samym banku.

- Obecne na rynku rozwiązania umożliwiają realizację przelewów pomiędzy bankiem klienta a bankiem sklepu internetowego, wewnątrz jednego banku, bądź z udziałem firmy pośredniczącej w płatnościach. W praktyce przelew trafia więc najpierw na konto pośrednika, dopiero w następnej kolejności realizowany jest zbiorczy przelew na konto e-sklepu. Znacznie opóźnia to zarówno proces płatności jak i samej wysyłki towaru - wyjaśnia Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Na razie usługę PayByNet wprowadził Nordea Bank Polska i jeden sklep internetowy - Astabe.com . W najbliższym czasie Izba chce pozyskać do współpracy kolejne banki, w tym swoich udziałowców - 16 największych polskich banków.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się nowy system płatności? - Ze względu na szybkość transakcji, zalety PayByNet docenią zwłaszcza sklepy, które oferują sprzedaż dóbr i usług o krótkim terminie rezerwacji, takie jak firmy turystyczne, sprzedające bilety lotnicze czy usługi online - mówi Karolina Wilczewska z Krajowej Izby Rozliczeniowej.

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. została powołana w 1991 roku z inicjatywy 16 największych banków, w tym Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. KIR S.A. od ponad 15 lat odpowiada za realizację międzybankowych, bezgotówkowych transakcji płatniczych. Do tej pory za pośrednictwem systemów ELIXIR i EuroELIXIR Izba zrealizowała kilka miliardów transakcji.

W 2006 r. w Polsce zaledwie 7% transakcji online było realizowanych za pomocą elektronicznych przelewów, 23% za pośrednictwem kart, a aż 70% za pobraniem, wynika z danych Visa i eCard. Na Świecie transfery bankowe stanowią 25% transakcji, a płatność kartą aż 70%, inne formy płatności stanowią zaledwie 5% informuje Visa i eCard.

Na stronie sklepu internetowego klient dokonuje wyboru towarów i usług, a jako formę płatności wybiera PayByNet.

* następnie zostaje przekierowany do systemu PayByNet, gdzie prezentowana jest informacja o płatności oraz lista banków, za pośrednictwem których można zrealizować płatność.

* po dokonaniu wyboru banku i zatwierdzeniu poprawności danych, klient zostaje przekierowany do systemu bankowości elektronicznej danego banku.

* po akceptacji polecenia przelewu przez klienta, sklep internetowy otrzymuje informację z systemu PayByNet o zatwierdzeniu płatności. Pozwala to na natychmiastową realizację zamówienia.

* środki pieniężne wpływają na rachunek bankowy sklepu internetowego w standardowym trybie rozliczeniowym.

Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Piotr Zalewski