PayByNet to system przekazujący w trybie online informację o realizacji bezpośredniego przelewu pomiędzy klientem sklepu internetowego a samym sklepem, bez konieczności posiadania przez obie strony rachunku w tym samym banku.
- Obecne na rynku rozwiązania umożliwiają realizację przelewów pomiędzy bankiem klienta a bankiem sklepu internetowego, wewnątrz jednego banku, bądź z udziałem firmy pośredniczącej w płatnościach. W praktyce przelew trafia więc najpierw na konto pośrednika, dopiero w następnej kolejności realizowany jest zbiorczy przelew na konto e-sklepu. Znacznie opóźnia to zarówno proces płatności jak i samej wysyłki towaru - wyjaśnia Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Na razie usługę PayByNet wprowadził Nordea Bank Polska i jeden sklep internetowy - Astabe.com . W najbliższym czasie Izba chce pozyskać do współpracy kolejne banki, w tym swoich udziałowców - 16 największych polskich banków.
W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się nowy system płatności? - Ze względu na szybkość transakcji, zalety PayByNet docenią zwłaszcza sklepy, które oferują sprzedaż dóbr i usług o krótkim terminie rezerwacji, takie jak firmy turystyczne, sprzedające bilety lotnicze czy usługi online - mówi Karolina Wilczewska z Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. została powołana w 1991 roku z inicjatywy 16 największych banków, w tym Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. KIR S.A. od ponad 15 lat odpowiada za realizację międzybankowych, bezgotówkowych transakcji płatniczych. Do tej pory za pośrednictwem systemów ELIXIR i EuroELIXIR Izba zrealizowała kilka miliardów transakcji.
W 2006 r. w Polsce zaledwie 7% transakcji online było realizowanych za pomocą elektronicznych przelewów, 23% za pośrednictwem kart, a aż 70% za pobraniem, wynika z danych Visa i eCard. Na Świecie transfery bankowe stanowią 25% transakcji, a płatność kartą aż 70%, inne formy płatności stanowią zaledwie 5% informuje Visa i eCard.
Na stronie sklepu internetowego klient dokonuje wyboru towarów i usług, a jako formę płatności wybiera PayByNet.
* następnie zostaje przekierowany do systemu PayByNet, gdzie prezentowana jest informacja o płatności oraz lista banków, za pośrednictwem których można zrealizować płatność.
* po dokonaniu wyboru banku i zatwierdzeniu poprawności danych, klient zostaje przekierowany do systemu bankowości elektronicznej danego banku.
* po akceptacji polecenia przelewu przez klienta, sklep internetowy otrzymuje informację z systemu PayByNet o zatwierdzeniu płatności. Pozwala to na natychmiastową realizację zamówienia.
* środki pieniężne wpływają na rachunek bankowy sklepu internetowego w standardowym trybie rozliczeniowym.
Źródło: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.
Piotr Zalewski