Język graczy

Słowo "w00t", pisane przez "0" (zero) zamiast "o", weszło na stałe do języka amerykańskich graczy. To najpopularniejsze słowo wśród fanów gier - oceniają twórcy słowników.

Internauci odwiedzający Merriam-Webster, jeden z najpopularniejszych słowników online zostali zaproszeni do udziału w ankiecie, w której głosowali na 20 słów i fraz wybranych z najczęściej wyszukiwanych z zasobów serwisu oraz tych zamieszczonych przez użytkowników.

Zwyciężyło słowo "w00t", oznaczające radość, na drugiej pozycji uplasował się "facebook", co z kolei oznacza dodanie kogoś do listy przyjaciół w serwisie społecznościowym o tej samej nazwie.

Przewodniczący kolegium słownika Merriam-Webster, John Morse, powiedział, że wyrażenie "w00t", a dokładniej częste jego używanie, jest odbiciem coraz większej popularności w zamienianiu liter na cyfry.

- Ludzie szukają tego typu podobieństw zamieniając "O" na "0", "E" na "3", "T" na "7" oraz "A" na "4" - tłumaczy Morse. - Taki sposób komunikacji jest zwyczajnie inny i bardziej efektywny - dodaje.

- Geneza powstania "w00t" wzięła się z przestarzałego "whoot", co z kolei jest innym sposobem na powiedzenie "hoot" a to ostatnie reprezentuje głośny i nieprzyjemny lub szyderczy śmiech - czytamy w serwisie ThinkGeek.com, który rozpoczął sprzedaż koszulek z napisem "w00t". - Inne źródła podają, że "w00t" wzięło się z odgłosu, jaki wydają gracz skaczących po planszy w Quake'u III - dodają ludzie z ThinkGeek.com.

To nie koniec: w serwisie znajdziemy również informację, że słowo mogło wziąć się również od "wow loot" używanego głównie w grach typu MMORPG, gdzie było określeniem wyjątkowego "lootu" czyli łupu, zdobyczy. Ostatnia teoria brzmi "We Own the Other Team!", czego chyba nie trzeba tłumaczyć, jednak taki sposób rozszyfrowania wydaje się najmniej wiarygodny.

Gracze online zazwyczaj używają klawiatury numerycznej, aby zastąpić tradycyjne litery, co Merriam-Webster nazywa "tajemniczym językiem hakerów komputerowych" znanym jako "133t speak". To ostatnie słowo tłumaczy się jako "leet", a to z kolei oznacza "elite" - czyli elitarny.

Ciekawe, jakie słowo zajęłoby pierwsze miejsce w Polsce, jeśli chodzi o używanie przez graczy spędzających czas na potyczkach online?

Na podstawie: reuters.com