Kto będzie największym producentem płyt głównych?

Nazwa Hon Hai Precision Industry zapewnie nic nie mówi większości internautów, jednak to właśnie ta tajwańska firma stanie się w najbliższym czasie największym producentem płyt głównych na świecie.

Po tym jak Asustek Computer podzielił się na trzy przedsiębiorstwa, Foxconn (bo tak brzmi powszechnie znana nazwa Hon Hai) może zostać światowym liderem. Wszystko zależy od tego, jak będzie przebiegała jego rywalizacja z firmą Pegatron Technology. To jedno z trzech przedsiębiorstw, które wyłoniło się z Asustek Computer. Pegatron ma produkować na zlecenie urządzenia związane z komputerami, w tym płyty główne i karty rozszerzeń. Foxconn ma jednak na rynku produktów dla firm trzecich lepsza pozycję wyjściową niż Pegatron, możliwe więc, że to o nim będziemy mówili w bieżącym roku jako o największym producencie płyt głównych.

Pozostałe dwie firmy powstałe z Asusteka to Asustek Computer i Unihan Technology Corp. Pierwsza z nich będzie nadal produkowała komponenty do pecetów, notebooki, serwery itp. pod marką Asus, a druga zajmie się produkcją obudów do komputerów oraz urządzeniami niezwiązanymi z rynkiem pecetów.

Mariusz Błoński