Uruchomiono wyszukiwarkę założoną przez twórcę Wikipedii

Search Wikia, długo wyczekiwana wyszukiwarka zapowiadana przez Jimmy'ego Walesa, twórcę Wikipedii, została dzisiaj uruchomiona w wersji alpha. To narzędzie open-source wspierane przez społeczność ma aspiracje, by w przyszłości zagrozić pozycji Google na rynku wyszukiwarek.

Jednak ci którzy dzisiaj zaczną testować nową wyszukiwarkę nie powinni spodziewać się, że zagrozi ona Yahoo czy Google. Jak mówi IDG NS Jimmy Wales, produkt jest na razie w bardzo wstępnej wersji - potrzebuje wsparcia ochotników by rozwijał i działał sprawniej.

-Search Wikia jest na razie w bardzo początkowej fazie rozwoju. To projekt, który ma na celu zbudowanie silnika wyszukiwarki i nie może być jeszcze konkurentem Google. Chcemy, żeby ludzie zrozumieli, że to są pierwsze dni tego projektu- mówi Wales.

Jednak Wales liczy na to, że Search Wikia stanie się alternatywą dla komercyjnych wyszukiwarek takich jak Google, Yahoo czy Ask.com.

-Nie wiem jak długo to potrwa, zanim Search Wikia osiągnie taką jakość wyszukiwania jak konkurencja, ale myślę, że zajmie to co najmniej dwa lata- mówi Wales.

Ci, którzy chcieliby pomóc w rozwoju Search Wikia mają wiele możliwości - mogę rozwijać i udoskonalać oprogramowanie wyszukiwarki, dodawać do bazy strony internetowe, albo oceniać te, które już znajdują się w indeksie.

Osoby, które zarejestrują się w serwisie mogą stworzyć swój profil, dodawać zdjęcia i tworzyć siatkę znajomych.

Pierwszym elementem przenetowanych wyników wyszukiwania jest mini-artykuł, następnie prezentowane są odnośniki do stron internetowych. Indeks ma pomiędzy 50 a 100 mln stron, Wales przyznaje, że to mało, wyjaśnia jednak, że ma on rosnąć bardzo szybko.

Użytkownicy Wikia Search będą mogli oceniać strony, a algorytm Wikii będzie uwzględniał wiedzę użytkowników przy indeksowaniu kolejnych witryn. Ci którzy nadużywać wyszukiwarki, np. będą chcieli zaspamować indeks, zostaną natychmiast usunięci z systemu przez administratorów i innych użytkowników, zapowiada Wales.

Na początku internauci będą mogli dokonywać jedynie wyszukiwania ogólnego, w przyszłości mają się pojawić zakładki z możliwością przeszukiwania grafik czy newsów. Na razie wyszukiwarka jest dostępna w kilku językach, ale wyniki są podawane tyko po angielsku. -Naszym celem jest udostępnienie wyszukiwarki w tak wielu wersjach językowych jak to możliwe, tak szybko jak to możliwe- mówi Wales.

Search Wikia ma zarabiać na reklamach, jednak nie zostało jeszcze ustalone w jaki sposób.

Całe oprogramowanie wyszukiwarki jest dostępne na zasadach open-source. Zdaniem Walesa dzięki temu wiele osób będzie próbowało stworzyć własne wyszukiwarki.

Wikia Search została stworzona przez komercyjną firmę Wikia Inc. założoną przez Walesa.

Wyszukiwarka dostępna jest pod adresem alpha.search.wikia.com/

Patrz także:

Wiki-wyszukiwarka ma już oprogramowanie

Wikia w IV kwartale zaprezentuje wyszukiwarkę o otwartym kodzie

Piotr Zalewski