Linux Mint stawia na Debiana i Fluxbox'a

Projekt Linux Mint wydał ostatnio pierwszą wersję Beta Linux Mint Fluxbox Community Edition i wersję Alpha Linux Mint Debian Edition. Obie nowe gałęzie projektu mają dużą szanse powodzenia.

Zarówno wydanie Fluxbox, jak i Debian są stosunkowo nowymi pomysłami. O ile wersja z oprogramowaniem Fluxbox niewątpliwie ma wiele zastosowań ze względu na swoje małe wymagania i bardzo szybkie działanie, to edycja Debian niesie ze sobą wiele kontrowersji. Twórcy bowiem zdecydowali się pierwszy raz odstąpić od wykorzystywania dystrybucji Ubuntu jako bazy dla swoich produktów.

Wiąże się to z licznymi problemami dotyczącymi niektórych funkcji systemu, które zostały doskonale dostosowane do potrzeb użytkownika przez programistów Ubuntu. W projekcie Debian (gałąź niestabilna) ich po prostu nie ma, albo trzeba stworzyć do nich własny interfejs. Jest to wyzwanie, a zarazem dowód na duże ambicje twórców Linux Mint, którzy wracając do korzeni GNU/Linux będą musieli poświęcić swojemu produktowi jeszcze więcej pracy.

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu Linux Mint.

Grzegorz Kurzejamski