Ubuntu z nowym ekranem logowania, czyli zaktualizowany SUM

Aplikacja SUM osiągnęła wersję 1.9.10. Program staje się coraz popularniejszy wraz z rozwojem narzędzi do optymalizacji pulpitu.

Od zeszłego roku dystrybucje Linux stały się obiektem niezliczonych modyfikacji w zakresie funkcjonalności interfejsu graficznego. Nowe wydania środowisk graficznych umożliwiły użycie coraz to nowszych technologii efektów 3D oraz schematów graficznych, a komputery o coraz większej mocy obliczeniowej pozwoliły na wykorzystanie niezwykle widowiskowych wizualizacji bez obawy o znaczne obciążenie procesora. Wśród aplikacji, które pozwalają na częściową modyfikację systemu Ubuntu znalazł się Start-up Manager.

SUM to bardzo prosta w obsłudze aplikacja, dzięki której każdy może dostosować menu programu inicjującego system (np. program GRUB) do swoich potrzeb. Ponadto pozwala on na zmianę pliku usplash Ubuntu (grafika ukazująca się w czasie ładowania systemu). Użytkownik w konfiguracji programu inicjującego może zmodyfikować liczbę jąder do wyboru (o ile są one dostępne), wyłączyć opcję memtest86 i rescue mode, określić czas oczekiwania narzędzia na akcję użytkownika, czy też po prostu zmienić tło menu. Ponadto istnieje możliwość wygenerowania dyskietki z zapisem wcześniejszych ustawień aplikacji oraz zabezpieczenia poszczególnych elementów menu hasłem. SUM pozwala również na wykorzystanie własnego pliku .so (plik usplash).

Najnowsza wersja programu wprowadza przede wszystkim kilka istotnych poprawek do programu związanych, między innymi, z nieprawidłowym działaniem w systemie Debian Lenny. Więcej informacji można odnaleźć na stronie projektu.

Grzegorz Kurzejamski