Nowe niebo w Google Earth

Google Inc. udostępniło nową wersję usługi Sky. Umożliwia ona naukowcom, studentom i osobom hobbystycznie zajmującym się astronomią badanie milionów otaczających nas gwiazd i galaktyk

W ulepszonej wersji uwzględniono szereg nowości, poczynając od aktualizacji danych na temat zdarzeń kosmicznych, poprzez mapy historyczne, a kończąc na wirtualnych wycieczkach przez niebo.

W najnowszymGoogle Sky można znaleźć:

 

- Aktualne zjawiska kosmologiczne - uzupełniane na bieżąco informacje o nowych zjawiskach, takich jak komety i asteroidy

 

- Wybrane obserwatoria - użytkownicy zyskują dostęp do obrazów nieba z satelitów danego obserwatorium, sporządzanych przy użyciu fal o różnej długości, w tym do obrazów rentgenowskich, w podczerwieni, ultrafiolecie, a także mikrofalową mapę nieba

 

- Mapy historyczne - w tym historyczne mapy nieba opracowane przez Davida Rumsey'a, sporządzone na podstawie rysunków wykonanych przez włoskiego rytownika Giovanniego Marię Cassiniego począwszy od 1792 r. Pokazują one, jak z upływem czasu zmieniły się interpretacje i koncepcje na temat nieba. Dostępna jest również warstwa Gwiazdozbiory Heweliusza, bazująca na rycinach 50 konstelacji, przygotowanych przez niemieckiego astronoma Jana Heweliusza w 1690 r.

 

- Inne funkcje nowej wersji Google Sky to m.in. podcasty o gwiazdach, galaktykach, planetach i zbliżających się wydarzeniach na niebie; wielka wyprawa po niebie, która prowadzi użytkowników przez 100 ulubionych miejsc na astronomicznej mapie, a także warstwa społeczności nieba, pokazująca najlepsze treści astronomiczne nadsyłane przez użytkowników z całego świata.

Kolejnym udostępnionym mechanizmem jest interfejs programistyczny (API) Google Sky, który pozwala twórcom aplikacji tworzyć własne rozwiązania korzystając z bogatej bazy zdjęć, jaką oferuje moduł Sky w Google Earth.

Chcąc odkryć, co oferuje G-Sky, należy ze strony earth.google.pl pobrać najnowszą wersję aplikacji, kliknąć przycisk "Przełączaj między Niebem a Ziemią", a następnie wyruszyć w wyprawę po nieboskłonie.