Kolejne dochodzenie antymonopolowe przeciw Intelowi

Postępowanie w sprawie ewentualnych praktyk monopolistycznych koncernu wszczął prokurator generalny stanu Nowy Jork. Dochodzenie ma na celu zweryfikowanie zarzutów, według których Intel niezgodnie z prawem wykorzystuje pozycję czołowego dostawcy mikroprocesorów nadal wykorzystując pozycję rynkową, aby "karać" klientów i partnerów za współpracę z innymi dostawcami mikroprocesorów, a zwłaszcza AMD.

"Jednocześnie w sposób uprzywilejowany mają być traktowani dostawcy komputerów, posiadający w ofercie wyłącznie rozwiązania Intela. Dodatkowo Intel rzekomo blokuje konkurencji dostęp do kanałów dystrybucji " - twierdzi Andrew Cuomo, nowojorski prokurator generalny. "W obecnych czasach konieczna jest ochrona wolności i konkurencyjności rynku mikroprocesorów " - dodaje. Jego zdaniem, jest to obecnie jeden z ważniejszych sektorów technologicznych, a dostawcy i konsumenci powinni mieć pełne prawo wyboru najlepszych - ich zdaniem - rozwiązań. "To może zagrwanatować tylko wolny rynek " - uważa Andrew Cuomo.

Intel w odpowiedzi opublikował krótkie oświadczenie - "Uważamy, że nasze działania są zgodne z prawem, a światowy rynek mikroprocesorów jest konkurencyjny ". Szacuje się, że ok. 80% komputerów sprzedanych na świecie w 2007 r., było opartych na rozwiązaniach sprzętowych firmy Intel. Badania przeprowadzone na zlecenie AMD przez firmę analityczną ERS Group pozwalają sądzić, że dzięki pozycji największego dostawcy mikroprocesorów w latach 1996-2006 Intel zarobił ok. 60 mld USD. Według ekspertów, ograniczenie praktyk monopolistycznych pozwoli na zwiększenie konkurencyjności rynku, przyspieszenie rozwoju nowych technologii. Przede wszystkim jednak pociągnie za sobą oszczędności dla klientów w wysokości 80 mld USD w ciągu najbliższych 10 lat.

Koncern już kilkukrotnie był oskarżany o praktyki monopolistyczne. W lipcu 2007 r., po sześciu latach dochodzenia, Komisja Europejska oskarżyła Intela o naruszenie unijnego prawa antymonopolowego. Przedstawione zarzuty w dużej mierze pokrywają się z tymi stawianymi obecnie przez nowojorską prokuraturę. Z kolei w 2005 r. na wniosek firmy AMD japońska Komisja ds. Uczciwego Handlu (JFTC) przeprowadziła podobne dochodzenie. Koncern miał wtedy narzucać dostawcom komputerów umowy wyłączne i wynagradzać najbliższych partnerów. Ostatecznie stwierdzono, że Intel faktycznie narusza przepisy antymonopolowe i nałożono na tę firmę sankcje gospodarcze.

Więcej o oskarżeniach wobec Intela

Intel oskarżony o praktyki monopolistyczne

AMD: konkurencja nie gra fair

AMD skarży Intela

Piotr Waszczuk