"Good Copy Bad Copy", czyli dlaczego muzyka będzie za darmo, a artyści i tak będą zarabiać

Dokument "Good Copy Bad Copy" opowiada o prawie autorskim w dobie internetu, gdzie nielegalna wymiana plików jest faktem, sprzedaż płyt CD spada na łeb i szyję, a najnowsze filmy można pobrać z sieci zanim ukażą się w kinach. Mówi o czasach, w których prawo nie nadąża za technologią, a wytwórnie filmowe i fonograficzne rozważają nowe modele dystrybucji. W czasach, gdy trzeba się zastanowić, czy prawo autorskie, które miało chronić artystów, nie obraca się przeciwko nim samym. Rozmawiamy z Henrikiem Moltke, reżyserem dokumentu "Good Copy Bad Copy".

Dlaczego powinno nas interesować to dzieje się z prawem autorskim?

Dobre pytanie. Zanim zacząłem się interesować prawem autorskim przyjmowałem podobną perspektywę. Dlaczego właściwie potrzebujemy prawa autorskiego? Dorastałem razem z komputerami. Myślę, że pierwszy z nich otrzymałem jak miałem pięć czy sześć lat. To był Commodore VIC-20. Dużo robiłem na tym komputerze. I każdym programem, każdą grą, wymieniałem się ze znajomymi. Przegrywaliśmy je od siebie nawzajem. Nigdy nie przyszła mi do głowy kwestia praw autorskich. Ale zawsze zdawałem sobie sprawę, że jest jakiś związek między tym co robię a prawem. Nie interesowałem się prawem autorskim bo to wydawało mi się nudne.

Z drugiej strony zawsze gdzieś na końcu swojej pracy zawodowej, którą wykonuje [Henrik jest dziennikarzem] ocierałem się o prawo autorskie. I co chwila trafiałem na ostrzeżenia: nie możesz robić tego, nie możesz robić tamtego. Pomyślałem, że lepiej będzie jeśli sam będę mógł zdecydować czy mogę coś robić czy nie, a nie będzie za mnie decydowało prawo.

I wtedy połączyłem te dwa elementy ze sobą, czyli z jednej strony wolność i chęć robienia tego na co ma się ochotę, z drugiej strony prawo autorskie. I tak powstał nasz film. Ale już wcześniej pisałem kilka artykułów na ten temat. Bardzo zainteresowała mnie zetknięcie się dwóch światów: komputerów i wszelkich innowacji z istniejącym prawem. Bo ludzii, którzy wymyślają nowe rzeczy często dotyka prawo nie sprzyjające konkurencji czy wręcz wspierające monopol.

Prawo autorskie często działa jak monopol. Dobrym przykładem jest radio FM w latach 30. Chociaż miało znacznie lepszą jakość dźwięku, to było intensywnie zwalczane przez ludzi związanych z radiem AM. Edwin Armstrong, człowiek, który wynalazł radio FM popełnił samobójstwo po ciągnących się dziesięć lat procesach sądowych. To samo było w przypadku przemysłu filmowego, który przeniósł się na zachodnie wybrzeże Stanów, bo na wschodnim było po prostu za dużo regulacji prawnych.

Pomyślałem, że warto przedstawić tę tematykę w dostępny i łatwy w odbiorze sposób. Poza tym, robienie filmu to była naprawdę wielka przyjemność!

Czy tworzyłeś film sam?

Nie, z dwójką przyjaciół. Jeden z nich to bardzo utalentowany reżyser. Drugi to dziennikarz muzyczny, który sporo pisał o kulturze remiksu. I stworzyliśmy naprawdę dobrany zespół. Działaliśmy w ramach grupy artystycznej Superflex i mieliśmy dużo szczęścia, że publiczny nadawca zgodził się finansować ten projekt.

Czy film był pokazywany w telewizji publicznej w Danii i innych krajach?

Tak, był pokazywany w Danii. Niebawem pokaże go fińska telewizja publiczna. Będzie emitowany też w amerykańskiej LinkTV.

Nasi czytelnicy nie mogą niestety zobaczą filmu w polskiej telewizji, w jaki sposób mogą go obejrzeć? Czy film jest dostępny za darmo?

Tak, film jest dostępny na naszej stronie, można go także pobrać z Pirate Bay oraz BlipTV. Pracujemy też nad wersją DVD. Więc na filmie tak naprawdę nic nie zarabiamy, mamy inną pracę. Można powiedzieć, że peniądze które dostajemy dzisiaj są zapłatą za pracę jaką wykonaliśmy, a to było ponad 1000 godzin. Ale nie żałuję, to był naprawdę dobrze spędzony czas.

Good Copy Bad Copy jest dokumentem, który opowiada o relacjach kultury z systemem praw autorskich w czasach internetu. Autorzy przeprowadzili wywiady z osobami z całego świata, prezentującymi różny punkt widzenia na kwestię praw autorskich. W filmie zobaczymy m.in. DJ'a Dangermouse, prof. Lawrence'a Lessiga z Uniwersytetu Stanforda, rosyjskiego sprzedawcę pirackich filmów, przedstawiciela Motion Picture Association of America, producenta filmów z Nigerii, DJ'a Girl Talk czy muzyków z brazylijskiej sceny Techno Brega.

Film można pobrać ze strony www.goodcopybadcopy.net/ , jest dostępny w angielskiej wersji językowej. Jeśli się Wam spodoba, autorzy proszą o wsparcie finansowe.

Trailer można obejrzeć tutaj:

Niebawem ma się ukazać oficjalna polska wersja napisów do filmu, o czym poinformujemy.

Jak byś zarekomendował film?

Jeśli jesteś zainteresowany tym co stanie się z rynkiem muzycznym czy filmowym i nie masz wyrobionej opinii na ten temat, to dzięki filmowi możesz poznać tą tematykę w łatwy i dość luźny sposób. Jest zabawnie i nie jest to tylko film dla geeków. Jest przeznaczony także dla starszych, bardzo podobał się np. mojej mamie (śmiech).

Wszyscy Ci którzy interesują się muzyką, filmem i tym co aktualnie dzieje się w internecie, powinni obejrzeć nasz dokument. Można się nie zgodzić ze wszystkim co jest w nim pokazane, ale moim zdaniem dobrze przedstawia on racje obydwu stron - zarówno tych, którzy chcą by prawo autorskie było bardziej rygorystyczne i dotykało wielu obszarów życia jak i przeciwników takiego myślenia.

W filmie mamy wystąpienia wielu ludzi, którzy są zwolennikami tego pierwszego obozu. Chcieliśmy porozmawiać z Sumnerem Redstonem, CEO Viacom, firmy, która jest jednym z największych producentów. On jednak przekładał terminy i wreszcie nie udało się spotkać.

Jednak udało Wam się porozmawiać z szefem Motion Picture Association of America?

Tak. Byłem z tego bardzo zadowolony. Bałem się, że on powie "ci ludzie chcą tylko pokazać, że wymienianie się plikami to coś rewelacyjnego". A ja myślę, że to nie takie proste.

Jest wiele problemów z ludźmi, którzy uważają, że wszystko i zawsze powinno być za darmo. Myślę, że wymiana plików jako taka nie jest zła. Ale ważne jest by ludzie zrozumieli, że muszą wspierać artystów i nie zawsze dostaną wszystko bez jakiejkolwiek zapłaty. Teraz gdy umieściłem nasz film w sieci, widzę jakie to jest ważne. Z drugiej strony wielu artystów jest leniwych i chce by rzeczy szły tak jak za starych dobrych czasów. A to nie jest dobre dla nikogo. Uważam również, że kreatywni ludzie nie powinni obawiać się przyszłości, gdyż im zawsze uda się zrobić pieniądze.

A jak Twoim zdaniem będzie wyglądała przyszłość dystrybucji muzyki i filmów?

Myślę, że muzyka będzie coraz tańsza i coraz częściej dostępna za darmo. I artyści bardziej skupią się na występach na żywo. Bo nawet dzisiaj oni i tak prawie nie zarabiają na sprzedaży płyt.

Chyba, że są to wielkie gwiazdy.

Nie, nawet wielkie gwiazdy nie zarabiają. Bo wydawcy i wytwórnie płytowe biorą do kieszeni za dużo. Wydawcy wydają dużo pieniędzy na promocję artysty, a potem chcą zwrotu z inwestycji. Artysta więcej zarabia na koncercie czy wszelkich innych formach promocji. Tak naprawdę już dzisiaj nikt nie spodziewa się większych pieniędzy z tytułu sprzedaży płyt. Artyści pójdą tam gdzie są pieniądze, a one już nie są w płytach CD, ale gdzie indziej.

Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku branży filmowej. Ten biznes naprawdę czeka wiele zmian. Są już ludzie w Hollywood, którzy eksperymentuję z formatami cyfrowymi, np. ABC udostępniło serial Lost w sieci.

I jeszcze coś. Uważam, że jeśli kupuję album i wiem, że połowa pieniędzy jest dla artysty wtedy mówię OK., tak powinno być. Ale jeśli zaledwie 10% trafia do artysty - to coś jest nie tak. Myślę sobie, że wytwórnia płytowa jest zbyt chciwa i prawdopodobnie takiej płyty nie kupię. Pierwsze co wytwórnie muszą zrobić to dać się lubić. Jeśli ludzie polubią wytwórnie to od razu zaczną je wspierać.

Jednak mimo wszystko najnowszy album Radiohead został pobrany ze stron innych niż oficjalna setki tysięcy razy.

Tak, ale Radiohead i tak zarobiło na swoim projekcie więcej niż gdyby album był sprzedawany w tradycyjnym modelu. Ja kupiłem nowy album i zapłaciłem 10 funtów. Wiem, że większość tej kwoty trafiła do zespołu. Lubię ten zespół, pójdę też na ich koncert i zapłacę za bilet.

Jednak ostatnio dostałem list od pewnego Szweda, który zrobił remiks jednego z utworów Radiohead i umieścił go na swojej stronie w postaci pliku MP3. Kilka dni później skontaktował się z nim dostawca internetu, który poprosił go o usunięcię pliku ze strony. Grożono mu sądem, nie dostał żadnych wyjaśnień dlaczego ma usunąć plik. Prawdopodobnie stała za tym wytwórnia płytowa EMI.

Radiohead nie jest zdecydowane - z jednej strony chcą być niezależni, z drugiej strony nadal ważna jest dla nich wytwórnia płytowa, która organizuje im promocję czy dystrybucję.

Byłem też na wielu koncertach Radiohead, na które ludzie przynoszą sprzęt do nagrywania i - co niespotykane - jest to dozwolone. Zespół też nie ma nic przeciwko remiksom.

Jednak musimy pamiętać, że jest duża różnica pomiędzy Radiohead - zespołem, a EMI - wytwórnią płytową, która wydaje ich muzykę.

Gdybyś miał zachęcić do obejrzenia Waszego filmu, to które sceny czy motywy byś polecił?

Kiedy przygotowywaliśmy się do produkcji filmu, to nie do końca wiedzieliśmy, które przykłady użycia praw autorskich wykorzystać. Wtedy mieliśmy szczęście porozmawiać z Ronaldo Lemesem z Creative Commons Brazil, który pracuje nad projektem pod nazwą "otwarty biznes" i zajmuje się nietypowymi modelami dystrybucji muzyki.

W filmie pokazaliśmy brazylijski ruch Techno Brega [brazylijscy DJe, którzy remiksują znane utwory muzyki pop z lokalną muzyką taneczną - przyp. red.]. Muzycy Techno Brega nie są w stanie zarabiać na dystrybucji płyt. Ci ludzie nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z prawem autorskim, nie patrzą na to co było wcześniej, nie mają takich dylematów jak my. Można powiedzieć, że oni działają według innej ekonomii.

W zjawiskach takich jak Techno Brega wymienianie się plikami i kopiowanie płyt jest zupełnie legalne. Płyty Techno Brega kupujesz na bazarze, na ulicy, za grosze. Gdy pójdziesz do sklepu płytowego w Sao Paulo nie znajdziesz tam płyt tego nurtu. Oni zarabiają na koncertach. Co więcej, zaraz po koncercie można kupić płytę z nagraniem całego występu, to właściwie nie spotykane dzisiaj w przypadku artystów z naszego kręgu kulturowego. Poza tym Techno Brega dobrze prezentuje się na filmie - to są naprawdę olbrzymie soundsystemy, na koncerty przychodzi kilka - kilkanaście tysięcy ludzi. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że taki model dystrybucji się sprawdza. DJ'e Techno Brega są traktowani jak gwiazdy piłki nożnej, są uwielbiani. I nieźle na tym zarabiają.

Piotr Zalewski