Apple: pierwsze łaty w 2008

Koncern Apple udostępnił kolejny pakiet poprawek dla swoich produktów. Znalazły się w nim m.in. łata dla aplikacji QuickTime (wreszcie usunięto z niej wykorzystywaną już przez przestępców lukę) oraz uaktualnienia dla oprogramowania iPoda Touch oraz iPhone'a.

Poprawka przeznaczona dla iPhone'a - 1.1.3 - usuwa trzy różne dziury. Jedna z nich to błąd krytyczny w przeglądarce internetowej Safari, pozwalający na nieautoryzowane uruchomienie w urządzeniu niebezpiecznego kodu; inna z kolei pozwala na obejście zabezpieczenia Passcode Lock. Warto wspomnieć, że zainstalowanie tych poprawek spowoduje usunięcie z systemu nieautoryzowanych (tzn. niezatwierdzonych przez Apple'a) aplikacji dla iPhone'a, zainstalowanych z pomocą programu Jailbreak. Należy się jednak spodziewać, że wkrótce w Sieci pojawią się instrukcje umożliwiające zainstalowanie poprawki 1.1.3 i zachowanie aplikacji z Jailbreak.

Poprawki dla iPhone i iPoda będzie można wkrótce pobrać za pośrednictwem systemu aktualizacyjnego aplikacji iTunes.

Wśród patchy znalazło się również oczekiwane od dawna uaktualnienie dla odtwarzacza multimedialnego QuickTime - wydanie 7.4. Najważniejszą nowością jest w nim usunięcie poważnego błędu, pozwalającego na uruchomienie w systemie (zarówno Windows, jak i Mac OS X) nieautoryzowanego kodu. Luka ta już od kilku tygodni wykorzystywana jest przez przestępców do atakowania internautów. W pakiecie nie znalazła się za to poprawka usuwająca wykryty kilka dni temu krytyczny błąd w QuickTime'ie, związany z obsługą protokołu Real-Time Streaming Protocol (RTSP).

Więcej informacji o uaktualnieniach oraz pliki do pobrania znaleźć można na stronach firmy Apple.

Daniel Cieślak