Wstęp do unifikacji open source

Mandriva i Turbolinux, czołowi dostawcy platform open source dla domu i firm ujawnili swoją współpracę, która trwała od października ubiegłego roku. Jej wynikiem jest wspólna platforma systemowa Linux, która zostanie wykorzystana w produktach obu stron.

Współpraca między tymi wielkimi korporacjami (Turbolinux jest jednym z czołowych dostawców oprogramowania open source w Japonii i Chinach) była dotąd okryta tajemnicą. Ujawnienie całej sprawy związane jest z ukończeniem większości prac nad wspólnym projektem.

Manbo-Labs jest wynikiem współpracy obu firm i skupia w sobie ponad dziesięciu najlepszych deweloperów z całego świata oraz programistów powiązanych z projektem i społeczeństwem open source. Stworzona przez nich platforma Linux ma być dystrybuowana na licencji GPL i wykorzystana w produktach zarówno Turbolinux, jak i Mandriva (wszystko wskazuje na to, że Mandriva 2008 Spring będzie oparta właśnie na tej platformie). Korporacje twierdzą, iż są zainteresowane wspólną działalnością z kolejnymi twórcami dystrybucji Linux korzystających z pakietów RPM.

Mandriva i Turbolinux po raz kolejny szukają drogi do stworznia międzynarodowego systemu open source. Trudno powiedzieć, czy to się uda. Więcej informacji będzie dostępnych dopiero w kwietniu, gdy projekt Manbo-Labs zostanie oficjalnie zakończony i być może wznowiony w celu dalszej działalności na większą skalę.

Grzegorz Kurzejamski