Doping dla graczy

FpsBrain, to nowy środek pobudzający przeznaczony dla graczy. Uwaga! Jego stosowanie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia

Wyprodukowane przez niemiecką firmę Tomarni tabletki FpsBrain mają ułatwiać osiąganie lepszych wyników przez graczy. Środek podobno podnosi spostrzegawczość, przyśpiesza procesy myślowe i skraca czas reakcji gracza. Jego skład do złudzenia przypomina popularne napoje energetyzujące, lecz - jak zapewniają twórcy - posiada nad nimi przewagę: neutralizuje objawy trzęsących się rąk. Efekt pojawia się sześćdziesiąt minut po zażyciu pigułki i utrzymuje się przez sześć godzin.

- Przy stosowaniu preparatów energetyzujących pobudzenie uzyskuje się dzięki wysokiej, często przekraczającej dzienne zapotrzebowanie człowieka zawartości witamin, składników mineralnych i innych związków wpływających na układ nerwowy i mięśniowy - wyjaśnia Elżbieta Duda z Centrum Dietetycznego SetPoint . - Preparaty tego typu nie powinny być spożywane przez dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia. Zbyt duża dawka teoretycznie niezbędnych organizmowi lecz syntetycznych związków może wyrządzić więcej szkody niż pożytku w młodym organizmie - ostrzega dietetyk.

Gdy do Polski dotarły pierwsze informacje o nowym specyfiku w środowisku graczy zawrzało. Dla wielu z nich stosowanie FpsBrain jest równoznaczne z dopingiem. Wśród zachodnich maniaków gier środek budzi niepokój, zwłaszcza u działaczy tzw. "e-sportu". Grupa ta podejrzewa, że nowy preparat może w przyszłości otworzyć furtkę dla silniejszych środków dopingujących. Obawy te nie są bezpodstawne.

- Najbardziej uzależniającym składnikiem preparatów energetyzujących jest kofeina, jej przedawkowanie jest szczególnie groźne, powoduje odwodnienie organizmu, wypłukiwanie wapnia i magnezu - mówi Elżbieta Duda. - Jednak całokształt efektów: pobudzenie, dużo energii do działania, "jasny umysł", które odczuwamy po spożyciu napoju powoduje że wiele osób sięga po niego częściej niż jest to wskazane.

Część graczy obawia się, że dzięki wspomagaczom sieciowe gry zmienią się w medyczny wyścig zbrojeń. Inni natomiast deklarują, że przyjmą nowe wyzwanie.

- Mój skill (ang. "umiejętność", w sieciowym żargonie: wysokie opanowanie zasad gry połączone z taktycznym geniuszem i błyskawicznym refleksem - przyp. red.) nie potrzebuje żadnych wspomagaczy! - komentuje Kw1atQ na nsport.pl. - Jeśli ktoś potrzebuje dragów, żeby grać to powinien po prostu przestać bawić się komputerem - pisze Rowns na eurogamer.net.

Nie wszyscy jednak negatywnie oceniają FpsBrain.

- Nie dziwi mnie powstanie wspomagacza dla graczy - mówi Krzysztof, zawodowy tester gier. - Moja praca polega na długotrwałym graniu w gry komputerowe, nawet do 12 godzin dziennie. Utrzymanie ciągłej koncentracji często nie jest możliwe, muszę więc sięgać po napoje energetyzujące czy kawę - wyjaśnia. - Wydaje mi się, że negatywne reakcje są nieco przesadzone. Jestem pewien, że przeciętny gracz po zażyciu FpsBrain nadal nie będzie miał szans z prawdziwym mistrzem - dodaje Krzysztof.

Jednak napojów i pigułek energetyzujących nie należy zażywać codziennie. Ich działanie może okazać się szkodliwe.

- Nadużywanie podobnych środków może prowadzić do licznych chorób oraz wrzodów żołądka - ostrzega Elżbieta Duda. - Przedawkowanie preparatów energetyzujących może wiązać się z pojawieniem się objawów takich jak bóle głowy, rozdrażnienie, drżenie rąk, problemy z koncentracją i obniżeniem nastroju.