Mozilla ma 10 lat - wszystkiego najlepszego!

Dokładnie 10 lat temu, 22 stycznia 1998 roku firma Netscape postanowiła udostępnić swą przeglądarkę na licencji open source. W oparciu o opublikowany kod stworzono aplikację Mozilla, z której z czasem narodził się Firefox.

W styczniu 1998 roku Netscape Communicator jeszcze dominował na rynku przeglądarek internetowych, ale Internet Explorer już deptał mu po piętach. By utrzymać pozycję lidera, korporacja podjęła drastyczne kroki: postanowiono, że źródła Communicatora 5 będą publicznie dostępne, a sama przeglądarka stanie się darmowa.

Pierwsze lata nie były łatwe, kolejne przedpremierowe wydania Mozilli pracowały wolno i miały skłonność do zawieszania się bez powodu. Stabilną edycję aplikacji zaprezentowano dopiero w 2002 roku. Z niej w II połowie 2002 roku wyłonił się eksperymentalny produkt o nazwie Phoenix (wrzesień 2002), w którym największy nacisk położono nie na liczbę funkcji, a na szybkość działania aplikacji.

Phoenix z czasem przerodził się w Mozillę Firebird (maj 2003), a ostatecznie - w Mozillę Firefox (luty 2004).

Według najnowszych badań gemiusTraffic, aktualnie najpopularniejszą przeglądarką WWW wśród polskich internautów jest Internet Explorer 6.x (40%). Drugie miejsce zajmuje Mozilla Firefox (32,2%), trzecie IE7 (18,4%), a czwarte Opera (5,8%). Wszystkie programy przedstawiające się jako "Netscape" mają mniej niż 0,1 procent rodzimego rynku.

Warto zajrzeć: oficjalne oświadczenie Netscape wydane 22 stycznia 1998 roku (witryna w języku angielskim)

Łukasz Bigo