System prześwietlony

ESET SysInspector to narzędzie do zbierania informacji na temat stanu systemu operacyjnego. Na razie dostępna jest wersja beta, jednak każdy może sprawdzić, co mu w systemie piszczy. Program jest szczególnie przydatny do analizowania, które programy łączą się z Internetem oraz jakie procesy są domyślnie uruchamiane w systemie.

Aplikacja dostępna jest na razie w wersji angielskiej. Narzędzie współpracuje z systemami Windows z rodziny 2000, XP, 2003 oraz Vista, choć wydania 64-bitowe wymagają pobrania osobnego pliku. Program nie wymaga instalacji. Niestety z obsługą jest już gorzej, ze względu na dość szczegółowe informacje podawane w oknie aplikacji. Na szczęście z pomocą przychodzą filtry zagrożeń oraz zmiana widoku detali - podstawowy, średni, zaawansowany.

Okno podzielone jest na dwie części. Po lewej stronie z rozwijanej listy można wybrać dziedzinę, a po prawej pojawiają się adekwatne dane. Użytkownik może sprawdzić aktualnie uruchomione procesy, połączenia programów, ważne wpisy w rejestrze, działające usługi, sterowniki, pliki krytyczne dla działania systemu (np. win.ini, system.ini), informacje o systemie oraz informacje o ważnych plikach.

W przypadku procesów wyświetlana jest lista uruchomionych programów a po prawej stronie wszystkie moduły i biblioteki wraz ze ścieżką dyskową oraz opisem. Ważnym elementem jest kolumna statusu, informująca zwykłego użytkownika na temat zagrożenia ze strony konkretnej aplikacji. Jeśli SysInspector rozpozna dany program - status jest zielony, natomiast w przypadku niewiadomych procesów status zmienia kolor na żółty bądź czerwony.

Pobierz plik w wersji 32- lub 64-bitowej.

Polecamy ten program wszystkim tym, którzy mają zainstalowaną aplikację antywirusową, ale podejrzewają, że w systemie czai się jakiś kod szpiegujący lub reklamowy. Dzięki szczegółowym informacjom namierzenie takiego szkodnika jest dużo łatwiejsze, niż otwieranie konsoli zarządzania systemem lub analizowanie logów. Więcej informacji znajdziesz na stronie producenta.

Robert Ścisłowski