Cisco: szybka zapora ogniowa/VPN

Firma udostępnia nowe urządzenie zapora ogniowa /VPN o dużej przepustowości, wchodzące w skład linii produktów ASA.

Urządzenie ASA 5580, wyposażone w funkcje zapory ogniowej i VPN, charakteryzujące się duża przepustowością, nie zawiera jednak funkcji zapobiegania wtargnięciom, antyspamu i antyspyware dostępnych w innych urządzeniach rodziny ASA. Według firmy klienci potrzebują bardzo szybkiej zapory ogniowej, nieobciążonej dodatkowo innymi mechanizmami ochronnymi, które znacznie spowalniają jej działanie.

ASA 5580 ma zapewnić obsługę typowych wzorców użytkowych ruchu z przepustowością 10 Gb/sek. Może obsługiwać jednocześnie do 10 tys. uzytkowników VPN. Urządzenie może być łączone w klastry liczące do 10 urządzeń.

Dotychczas najszybsze urządzenia linii ASA zapewniają przepustowość 1,2 Gb/sek. i jednoczesną obsługę do 5 tys. użytkowników VPN. Nowe urządzenie ma konkurować z szybkimi rozwiązaniami zapora/VPN Check Point i Juniper.

Do obsługi logów takich szybkich urządzeń, firma udostępniła NetFlow Security Event Logging. Uaktualnione oprogramowanie pozwala na korelowanie powiązanych zdarzeń zapisanych w logach w mniejsza liczbę incydentów, które są następnie zapisywane w rejestratorze NetFlow. Zapisy logów są oparte na standardach IETF i mogą być wykorzystywane przez rozwiązania do analizy logów dostawców niezależnych.

ASA 5580 dostarczane jest w trzech modelach: ASA 5580-20 - zapora ogniowa o przepustowości 5Gb/sek., ASA 5580-20 VPN oraz ASA 5580-40 o przepustowości 10 Gb/sek. Urządzenie ma pojawić się w sprzedaży w lutym br.

Józef Muszyński