"Deklarujemy, iż dzięki wspólnemu zaangażowaniu wszystkich stron podpisujących niniejsze porozumienie, do końca pierwszego półrocza 2008 r. zostanie uruchomiony system, umożliwiający dostęp właściwym służbom do danych lokalizacyjnych osób dzwoniących na numer 112 " - twierdzi przedstawiciele MSWiA.
Europejski numer alarmowy 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia osoby przebywające na terenie całej Unii wybierając numer 112, mają gwarancję połączenia się ze służbami ratowniczymi powołanymi do niesienia pomocy. Jednym z istotnych elementów przyspieszających działania służb ratowniczych jest posiadanie przez nie informacji o lokalizacji osoby dzwoniącej. Dzięki działaniom określonym w podpisanym porozumieniu spełnione zostanie ostatnie z wymagań stawianych państwom członkowskim UE przez Komisję Europejską w zakresie funkcjonalności numeru 112 (Dyrektywa 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady).
Zgodnie z umową, policja i służby ratownicze w niedalekiej przyszłości uzyskają bezpośredni dostęp do informacji o położeniu osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112, ustalanych na podstawie danych z masztów przekaźnikowych operatorów komórkowych - Polkomtela (Plus), Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era), PTK Centertel (Orange) i P4 (Play). Uzyskane dane pozwolą służbom ratunkowym szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia i udzielić pomocy. "Jesteśmy przygotowani do świadczenia tej usługi pod względem technologicznym i organizacyjnym " - zapewnia Wojciech Dylewski, zastępca dyrektora generalnego ds. bezpieczeństwa, administracji i inwestycji, podpisujący porozumienie ze strony Polkomtela. Plus kilka lat temu uruchomił dwa numery ratunkowe umożliwiające połączenie z WOPR - 601 100 100 oraz TOPR i GOPR - 601 100 300.
Computerworld