VIA Isaiah - architektura procesora x86 nowej generacji

VIA Technologies, Inc. przedstawiła szczegóły architektury VIA Isaiah - nowego procesora x86. Nowa konstrukcja ma wydłużyć czas pracy na akumulatorach a także zapewnić wzrost wydajności komputera.

Architekturę VIA Isaiah zaprojektowała od podstaw amerykańska spółka zależna VIA - Centaur Technology Inc. VIA Isaiah 64-bitową, superskalarną, spekulatywną mikroarchitekturę oraz nową architekturę maszyny wirtualnej

Pierwsze procesory z architekturą VIA Isaiah zostaną zaprojektowane w sprawdzonej technologii 65nm. Nowe funkcje zarządzania energią i temperaturą mają umożliwić osiągnięcie najlepszej wydajności zużywanej energii na wat.

"To ważny dzień dla wszystkich w firmie Centaur," powiedział Glenn Henry, prezes Centaur Technology Inc. "Zespół składający się z mniej niż 100 najwyższej klasy inżynierów stworzył od podstaw najbardziej energooszczędną architekturę procesorową x86 na świecie, z najnowocześniejszymi funkcjami, niezwykłą wydajnością i elastycznym skalowaniem umożliwiającym dalszy rozwój w przyszłości."

"Wprowadzenie nowej architektury VIA Isaiah to bardzo ważny krok w działalności VIA w segmencie procesorów," powiedział Wenchi Chen, prezes zarządu i dyrektor generalny VIA Technologies, Inc. "Osiągając nowe poziomy funkcjonalności i wydajności, Isaiah uzupełnia wiodącą w branży rodzinę energooszczędnych procesorów VIA C7 i umożliwi nam rozszerzenie obecności na globalnym rynku procesorów x86."

Zoptymalizowany dla urządzeń klasy "Małe jest piękne"

Jak podaje producent, nowy procesor dzięki swojej energooszczędności idealnie nadaje się do montażu w notebookach i innych ultraprzenośnych urządzeniach.

Większą wydajność mają zapewnić:

- 64-bitowa, nieliniowa mikroarchitektura

- zegar o częstotliwości do 2GHz oraz magistrala FSB, skalowaną w zakresie od 800MHz do - - nowe zasilanie "C6" 1333Mhz. oraz system pamięci podręcznej z dwiema pamięciami L1 o pojemności 64KB i pamięcią L2 1MB z 16-krotną asocjacją.

- nowe zasilanie "C6"

- technologia Adaptive PowerSaver redukująca zużycie energii

- architektura VIA Isaiah z koprocesorem x86 do obliczeń zmiennoprzecinkowych (FPU), z możliwością wykonywania czterech sum i ilorazów zmiennoprzecinkowych w jednym cyklu zegara.