Nikon D60 - kolejna tania lustrzanka

Kilka dni temu Canon zaprezentował swoją najnowszą tanią lustrzankę. Na odpowiedź jednego z największych konkurentów nie trzeba było długo czekać - wczoraj Nikon pochwalił się następcą swoich modeli D40 i D40x. Nowa lustrzanka tego producenta niewiele różni się od poprzedników. Zyskała system czyszczenia matrycy, większy ekran LCD i procesor Expeed.

Obie "czterdziestki" goszczą na rynku stosunkowo niedługo - model z iksem niespełna rok, sześciomilionowa D40 kilka miesięcy dłużej. Dlaczego producent akurat teraz wprowadza nowy model zastępując udane i jeszcze nie takie stare konstrukcje? Trudno dopatrzeć się powodu.

Nadal 10 milionów

Nowa lustrzanka podobnie jak jej bezpośredni poprzednik D40x dysponuje dziesięciomilionową matrycą CCD o wymiarach 23,6 x 15,8 mm. Producent w tej klasie modeli pozostaje wierny starej technologii CCD. Okazuje się więc, że półprofesjonalny D300, który jako pierwszy Nikon został wyposażony w przetwornik typu CMOS nie zapoczątkował fali zmian w tym kierunku.

Czysty sensor, czyste zdjęcie

Matryca zyskała system czyszczenia - to najważniejsza i najprzydatniejsza zmiana, jaką w moim przekonaniu wprowadzono. Producent informuje, że w trosce o czystość sensora w modelu D60 zastosowano specjalny system kontroli przepływu powietrza (powodowanego ruchem lustra). Powietrze przepływa w obudowie lustra, kierując się do kanalików znajdujących się w pobliżu podstawy i tym samym odciąga kurz od matrycy. Funkcja czyszczenia matrycy dodatkowo ogranicza stopień nagromadzenia kurzu w jej pobliżu, generując specjalne wibracje, które mogą być wytwarzane automatycznie lub bezpośrednio przez użytkownika.

Włącznik "na oko"

Nikon w swojej nowej konstrukcji wprowadził funkcję automatycznego wyłączania monitora, uaktywniającą się w momencie, gdy użytkownik korzysta z wizjera. Zastosowano w tym celu czujniki zbliżenia oka, umieszczone na pleckach lustrzanki. Gdy użytkownik odsuwa oko od wizjera, monitor LCD automatycznie włącza się ponownie. System do złudzenia przypomina rozwiązanie stosowane niegdyś przez Minoltę a obecnie przez Sony.

Nowy korpus wraz z obiektywem 18-55 mm (1:3,5-6,5) ma kosztować około 650 euro.

Wybrane dane techniczne:

Mocowanie obiektywu: Mocowanie bagnetowe typu F (ze stykami AF)

Matryca: CCD, 23,6 x 15,8 mm

Całkowita liczba pikseli: 10,75 mln (efektywne piksele: 10,2 mln)

Wymiary zdjęcia (w pikselach) : 3872 x 2592 [L], 2896 x 1944 [M], 1936 x 1296 [S]

Format plików: NEF (RAW): Kompresja 12-bitowa, JPEG (Zgodność z podstawowym formatem JPEG przy zastosowaniu współczynnika kompresji Fine (około 1:4), Normal (około 1:8) lub Basic (około 1:16), NEF+JPEG (pojedyncze zdjęcia zapisywane jednocześnie w formatach NEF i JPEG)

Nośnik pamięci: Karty pamięci SD zgodne ze standardem SDHC

Wizjer: Stały, z poziomu oka z pentagonalnym układem luster (pokrycie kadru około 95% w poziomie i w pionie, powiększenie około 0,8x)

Migawka: Sterowana elektronicznie szczelinowa o pionowym przebiegu w płaszczyźnie fokalnej

Czasy otwarcia migawki: Od 1/4000 do 30 s w krokach co 1/3 EV; czas B (bulb; wymagany opcjonalny bezprzewodowy pilot zdalnego sterowania ML-L3)

Czas synchronizacji błysku: X=1/200 s; synchronizacja dla czasu otwarcia migawki 1/200 s lub dłuższego

Szybkość rejestracji zdjęć: Maksymalnie do 3 kl./s

Metody pomiaru światła:

- Matrycowy: Pomiar 3D Color Matrix II (obiektywy typu G i D); pomiar Color Matrix II (pozostałe obiektywy z procesorami)

- Centralny: Przypisanie 75% wagi pomiaru do obszaru o średnicy 8 mm w środku kadru

- Punktowy: Pomiar z obszaru o średnicy 3,5 mm (około 2,5% powierzchni kadru) na wybranym punkcie ostrości (na środkowym punkcie ostrości w wypadku używania obiektywu bez procesora)

Kompensacja ekspozycji: Od -5 do +5 EV w krokach co 1/3 EV

Czułość ISO: Od ISO 100 do ISO 1600 w krokach co 1 EV. Można ustawić też krok 1 EV (odpowiednik czułości ISO 3200) powyżej wartości ISO 1600

Tryby wyboru pola AF: Pojedynczy punkt, dynamiczny wybór pola, pierwszy plan

Wbudowana lampa błyskowa: o liczbie przewodniej 12

Balans bieli: 8 trybów (po wybraniu trybu automatycznego dostępne jest ustawienie balansu bieli TTL z głównym przetwornikiem obrazu i 420-segmentowym czujnikiem RGB), możliwa dokładna regulacja

Monitor: 2,5-calowy, 230 000 punktów, typu TFT z regulacją jasności i automatycznym wyłączeniem za pomocą czujnika zbliżenia oka

Interfejs: USB Hi-Speed USB

Norbert Gajlewicz