Prawne problemy Pirate Bay?

Szwedzcy urzędnicy zapowiadają wytoczenie sprawy w sądzie, przeciwko Pirate Bay, portalowi wymiany plików typu torrent. Istniejąca od 2004 roku witryna ogłosiła ostatnio, że ma już 10 milionów użytkowników.

Prokurator Hakan Roswall twierdzi, że twórcy strony Pirate Bay zostaną oskarżeni o współudział w procederze naruszania praw autorskich. Grozi za to do dwóch lat więzienia. Organizacje, które najgłośniej domagały się działań zmierzających do zamknięcia portalu, to Motion Picture Association of America oraz International Federation of the Phonographic Industry (IFPI).

"To nie jest jedynie wyszukiwarka plików", twierdzi Hakan Roswall. "To klasyczny przypadek współudziału w przestępstwie - pośredniczenie pomiędzy dwoma osobami łamiącymi prawo - niezależnie od tego, czy ma to miejsce w świecie realnym czy wirtualnym."

Tymczasem twórcy strony bronią się, twierdząc, że nie mogą ponosić odpowiedzialności za materiały rozpowszechniane przez użytkowników. Dodają także, że Pirate Bay nie pobiera od internautów żadnych opłat i utrzymuje się wyłącznie z reklam.