Mainframe na eBayu

W 2005 roku szkoła Palm Beach Community College kupiła IBM-owski mainframe z rodziny zSeries za około 500 000 dolarów. Kilka dni temu maszyna ta została sprzedana... na eBayu za 40 000 USD.

Tony Parziale z Palm Beach Community College narzeka, że systemy IT tracą na wartości szybciej niż samochody. Parziale zdecydował o przeniesieniu używanych przez szkołę biznesowych aplikacji z maszyny zSeries na serwer korzystający z układów Intela, który charakteryzuje się taką samą wydajnością, ale jest tańszy.

Mógł następnie sprzedać maszynę w standardowy sposób, czyli poprzez aukcję organizowaną przez władze stanowe. To oznaczałoby jednak, że maszyna zostanie sprzedana za bezcen. Z kolei dystrybutorzy IBM-a zaoferowali mu jedynie 15 000 dolarów.

Parziale zdecydował więc, że wystawi komputer na aukcji internetowej z minimalną ceną 30 000 dolarów. Okazało się, że są chętni i ostatecznie komputer kupiła pewna firma ze zachodniej części USA. Parziale nie wie o niej zbyt wiele, gdyż transakcja nie została jeszcze sfinalizowana.

Corey Donovan, wiceprezes firmy Vibrant Technologies, która specjalizuje się w sprzedaży używanego sprzętu komputerowego, mówi, że maszyny z rodziny zSeries rzadko trafiają na eBay. Częściowo dzieje się tak z winy IBM-a, który ma bardzo restrykcyjną politykę dotyczącą odsprzedaży takich komputerów.

Parziale czeka teraz, aż nabywca komputera uzyska od IBM-a certyfikat, na podstawie którego Błękitny Gigant będzie udzielał wsparcia. Koncern musi najpierw wyłączyć system i dokonać ponownej certyfikacji. Podobny proces jest wymagany również przy innych typach serwerów, ale w przypadku mainframe'ów jest bardziej restrykcyjny.

Donovan mówi, że nie jest zdziwiony niską ceną, jaką Parziale uzyskał za komputer. Jego zdaniem w momencie, gdy nowy serwer jest wyjmowany z opakowania, traci on na wartości 50%. W ciągu trzech lat od daty zakupu jest on wart tylko 10% pierwotnej ceny. Zapotrzebowanie na używany sprzęt rośnie. Sprzedawcy tacy jak Donovan zyskują na recesji gospodarczej.

Mariusz Błoński