AMTSO pomoże wybrać "antywirusa"

Producenci oprogramowania antywirusowego oraz testerzy oprogramowania sformowali nową organizację, której zadaniem będzie wypracowanie standardów testowania i porównywania skuteczności "antywirusów".

Założyciele organizacji Anti-Malware Testing Standards Organization (AMTSO) tłumaczą, że stosowane do tej pory metody testowania skuteczności oprogramowania antywirusowego nie są już wiarygodne, ponieważ nie uwzględniają wielu stosowanych w nowoczesnych "antywirusach" technologii. Problem polega m.in. na tym, że większość testów sprawdza głównie to, jak aplikacje AV radzą sobie z wykrywaniem znanych, sklasyfikowanych zagrożeń - podczas gdy nowoczesne programy zabezpieczające opierają się raczej na analizie heurystycznej (dzięki której możliwe jest wykrycie niebezpiecznego programu na podstawie jego zachowania).

Przedstawiciele AMTSO twierdzą, iż brak nowoczesnych i powszechnie zaakceptowanych w branży procedur testowych sprawia, że klienci zamierzający nabyć program antywirusowy nie mają dostępu do wiarygodnych informacji, które pozwoliłyby im na ocenienie skuteczności dostępnych na rynku produktów.

W skład Anti-Malware Testing Standards Organization weszło ok. 40 firm produkujących i testujących oprogramowanie zabezpieczające. Ich reprezentanci zajmą się tworzeniem zasad przeprowadzania testów aplikacji AV, oceniania ich skuteczności, a także przygotowaniem odpowiednich narzędzi testowych.

Członkami AMTSO są m.in. serwisy AV-Comparatives oraz AV-Test.org, a także firmy BitDefender, F-Secure, Kaspersky Lab, McAfee, Sophos, Symantec, Trend Micro oraz Panda Software.

Daniel Cieślak