TP: mecze ekstraklasy pojawią się na videostrada tp

Nieoficjalnie mówi się, że za możliwość transmisji meczów przez trzy sezony Canal+ i TP zapłacą 375 mln zł. TP rozwija ofertę dostępną w ramach świadczonej usługi IP TV. Dzięki tej umowie operator zamierza też stworzyć pierwszy w Polsce kanał poświęcony rozgrywkom Ekstraklasy. Będzie on dostępny dla klientów TP na platformie multimedialnej videostrada tp.

Według zapowiedzi kanał Ekstraklasa jest początkiem rozwoju oferty kanałów tematycznych telewizji IP TV w ofercie Telekomunikacji Polskiej. W przyszłości nowy kanał ligowy będzie oferował możliwość oglądania konkretnych meczów za pośrednictwem modelu pay-per-view. Już dziś dzięki usłudze dostępu do Internetu Neostrada i modemowi Livebox, klienci TP maja dostęp do telewizji na żywo oraz możliwości wypożyczania filmów i programów TV.

Jak dotąd TP sprzedała ok. 350 tys. modemów Livebox. W zeszłym roku ich sprzedaż nieco spowolniła i być może ten niekorzystny trend odwróci umowa ze spółką Ekstraklasa. Przed kilku laty - stawiając właśnie na transmisję meczów piłki nożnej - swoje platformy cyfrowe promowały Cyfra+ i Polsat Cyfrowy. To zapewne także część strategii rozwoju usług triple play przez tego największego operatora, jak i poszukiwanie nowych źródeł przychodów, równoważących kurczące się przychody ze sprzedaży usług telefonii stacjonarnej.

Przypomnijmy Stacja telewizyjna Canal Plus i Telekomunikacja Polska będą pokazywały przez najbliższe trzy sezony, w latach 2008-2011 - mecze piłkarskiej pierwszej ligi - poinformował prezes spółki Ekstraklasa. Mecze pierwszej ligi - tak jak obecnie - rozgrywane będą od piątku do niedzieli (łącznie osiem co tydzień). Trzy zostaną pokazane przez Canal+, a pozostałych pięć na platformie videostrada tp. Obie firmy zamierzają również uruchomić telewizję dostępną przez satelitę. Uruchomienie kanału sportowego planowane jest na połowę lutego br. Przedstawiciele TP zapewniają, że nowa oferta będzie dostępna jeszcze przed rozpoczęciem sezonu piłkarskiego 2008/2009.

Videostrada tp jest usługą pozwalającą na oglądanie programów telewizyjnych transmitowanych cyfrowo za pośrednictwem linii telefonicznej. Transmisja jest oparta na standardzie TVoADSL w formacie MPEG-4 H.264 i realizowana przez łącze ADSL 2+ o przepustowości 4Mb/s. Dekoder Lifebox może być podłączony bezpośrednio do telewizora. Aktualnie trwają testy transmisji usług HDTV. Termin ich ewentualnego udostępnienia nie jest jednak jeszcze znany.

Piotr Waszczuk