MIT prezentuje energooszczędne układy scalone

Naukowcy z MIT Researchers opracowali technologię produkcji układów scalonych, które zużywają 10 razy mniej mocy niż układy stosowane obecnie w elektronicznych urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe czy komputery PDA.

Nowa technologia jest prezentowana na odbywających się w tym tygodniu w San Francisco targach ISSC (International Solid State Circuits). Naukowcy z MIT pracowali nad nową technologią wspólnie z inżynierami z Texas Instruments. Projekt był w części finansowany przez U.S. Defense Advanced Research Projects Agency.

Kluczowym rozwiązaniem, dzięki któremu układy scalone pobierają mniej mocy, jest niskie napięcie zasilające. Większość produkowanych obecnie układów scalonych (stosowanych w urządzeniach przenośnych) jest zasilana napięciem 1 wolta. W przypadku układów opracowanych przez MIT jest to tylko 0,3 wolta.

Trzydzieści lat temu typowe układy stosowane w komputerach były zasilane napięciem o wielkości ok. 12 woltów. Dziesięć lat temu zaczęto stosować napięcie o wielkości 5 woltów, a trzy lata temu na rynku pojawiły się układy zasilane napięciem od 1 do 2 woltów.

Technologia produkcji układów scalonych zasilanych napięciem mniejszym niż 0,8 - 0,9 woltów jest bardzo skomplikowana. Problem ten rozwiązali naukowcy z MIT, dlatego udało się im osiągnąć to, nad czym pracuje obecnie wiele laboratoriów na świecie. Specjaliści sądzą, że układy scalone zasilane napięciem 0,3 wolta pojawią się na rynku za trzy do pięciu lat.

Janusz Chustecki