Zapora z kontrolą ruchu SSL i XML

System zapory ogniowej phion netfence, firmy phion AG, umożliwia teraz kontrolę ruchu szyfrowanego SSL oraz danych przesyłanych w strumieniu XML.

Phion AG wprowadziła tę funkcjonalność do swojej zapory sieciowej, współpracując z firmą Microdasys. Zapora może kontrolować ruch szyfrowany protokołem SSL oraz dane ukryte w strumieniu XML (np. w postaci serwisów RSS).

Zapora działa jak serwer proxy SSL i umożliwia sprawdzanie ruchu przychodzącego i wychodzącego HTTPS. Sprawdzanie zakodowanych danych SSL odbywa się po rozkodowaniu pakietu danych. Jeśli przesyłane informacje są bezpieczne, zapora ponownie szyfruje pakiet, podpisuje własnym certyfikatem zgodności i odsyła do użytkownika. Z kolei kontrola danych w strumieniu XML odbywa się na zasadzie podobnej do stosowanej podczas sprawdzania wiadomości poczty elektronicznej.

Nowa funkcjonalność jest dostępna jako opcjonalny moduł Web Secure Proxy. Phion netfence jest zaporą ogniową zintegrowaną z serwerem VPN. System zapewnia również podstawowe usługi sieciowe, takie jak serwery HTTP Proxy, DNS i DHCP, bramki FTP, SSH i poczta z filtrem antyspamowym. Phion może pracować w trybie transparentnym lub routingu oraz ma możliwość pracy w trybie wysokiej dostępności (High Availability). Konfigurację i zarządzanie systemem ułatwia graficzna konsola administracyjna, udostępniająca w czasie rzeczywistym statystyki dla wszystkich uruchomionych funkcji.

W Polsce rozwiązanie dystrybuowane jest przez firmę DAGMA.

Józef Muszyński