Oracle: zestaw do integracji danych

Firma udostępniła Oracle Data Integration Suite, który łączy tradycyjne możliwości integracji danych z warstwami pośredniczącymi i narzędziami do konstrukcji architektur ukierunkowanych na usługi.

Zestaw zawiera Oracle Data Integrator, Oracle/Hyperion Data Relationship Manager, BPEL Manager oraz serwer aplikacyjny, silnik B2B i silnik reguł biznesowych.

Zestaw ma być realną alternatywą dla IBM Information Server, który pojawił się na rynku pod koniec 2006 r., i jest uzupełnieniem oferty Fusion Midleware dla SOA.

Dodatkową opcją w tym zestawie jest nowa para narzędzi zarządzania jakością danych - Oracle Data Quality for Data Integrator i Oracle Data Profiling, które firma zaprojektowała wspólnie z Harte-Hanks Trillium Software. Opcjonalnie oferowana jest również technologia Coherence Data Grid, uzyskana w wyniku przejęcia w roku ubiegłym firmy Tangosol, wraz z pewną liczbą adapterów m.in. dla aplikacji i zawartości niestrukturalizowanej.

Zestaw to kolejna integracja technologii dwóch kluczowych nabytków Oracle - Sunopsis i Hyperion - w linii produktów Fusion Middleware. Sunopsis, zajmująca się rozwiązaniami ELT (Extract, Load, Transform), została przejęta w październiki 2006 r., a Hyperion, zajmująca się w produktami MDM (Master Data Management) w marcu 2007 r.

IBM, Oracle i SAP są w tej chwili głównymi uczestnikami rynku w zakresie rozwiązań szeroko pojętej integracji danych. Inni więksi dostawcy dla przedsiębiorstw, jak Red Hat czy Sun, także mogą przymierzać do pewnych przejęć technologii z tego obszaru.

Zestaw Oracle przygotowany jest do stosowania w środowiskach heterogenicznych i obsługuje takie bazy danych jak IBM DB2, MySQL, Microsoft SQL Server, Teradata i Oracle.

Józef Muszyński