Roboty przysz這軼i

Od zawsze fascynowa造 ludzko嗆, a s這wo je okre郵aj帷e wywodz帷e si od sztuki czeskiego pisarza, Karela Eapeka, na sta貫 wesz這 w kanon s這wnika wielu pa雟tw. Coraz cz窷ciej te roboty wida w codziennym 篡ciu.

O tym jak ciekawe to maszyny dowodzi serwis Reuters.com , który opublikował film, na którym możemy zobaczyć osiągnięcia inżynierów w dziedzinie robotyki z 200 roku.

Większość projektów pochodzi oczywiście z Japonii, a jednym z ciekawszych jest na pewno model ludzkiej twarzy, której zaawansowana mimika reaguje na słowa, odzwierciedlając chociażby przerażenie (wyraz "bomba") czy zadowolenie (wyraz "sushi"). Dzięki olbrzymiej bazie słów robot potrafi również dopasowywać niektóre frazy do innych, kojarząc chociażby wyraz "Bush" z wyrazem "prezydent", czy też skojarzyć słowo "wojna" z "Irakiem".

Kolejnym ciekawym projektem była "kopia" profesora Hiroshiego Ishiguro. Jego brat bliźniak wygląda zupełnie jak on, a jego zaawansowana mimika twarzy, a także skomplikowany system symulujący oddychanie powoduje, iż projekt jest wyjątkowo realistyczny - do włosów androida użyto włosów profesora Ishiguro.

Następnym niezwykle interesującym konceptem jest robot-dziecko, który zachowuje się niczym niemowlak, wydaje podobne dźwięki, potrafi nawet chodzić (oczywiście, jak na swój wiek, dość niezgrabnie). Celem twórców jest jak najdokładniejsza kopia prawdziwego dziecka.

Ostatnim z zaprezentowanym projektów są wirtualne zwierzaki, czyli jak najwierniej odwzorowani czworonożni (lub dwunożni, gdyż mamy też możliwość obejrzenia robota - kurczaka) przyjaciele, wprost idealni dla dzieci z chociażby uczuleniem na kocią sierść.