Gartner: open source podbije świat

Specjaliści z firmy analitycznej Gartner przewidują, że do 2012 roku 80 procent wszystkich komercyjnych aplikacji będzie zawierało elementy rozwijane na licencji open source. Oznacza to, że programy z całkowicie zamkniętym źródłem utrzymają zaledwie 20 procent rynku.

Analitycy podkreślają, że kod udostępniany na licencji open source pozwala na obniżenie kosztów rozwoju oprogramowania. Otwarte technologie - czytamy w raporcie firmy - są dojrzałe i stabilne. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie zysków z inwestycji.

Specjaliści przewidują, że gdy jedna firma zdecyduje się na wykorzystywanie open source, inne będą musiały pójść w jej ślady - w przeciwnym razie przestaną być konkurencyjne. Już teraz masowo stosuje się niektóre produkty ze świata OSS, w tym biblioteki Zlib (kompresja danych), OpenSSL (szyfrowanie) czy OGG (kompresja dźwięku).

Warto podkreślić, że kiedy Gartner mówi o otwartym kodzie źródłowym, na na myśli przede wszystkim licencje BSD i LGPL. Są one mniej restrykcyjne niż stosowana w Linuksie licencja GPL.

Patrz też: "Open Source zyskuje zaufanie informatyków"

Łukasz Bigo