Wytyczne dla KDE 4.1 ustalone

Ustalono już, jakich nowości i kolejnych innowacji możemy się spodziewać w wersji 4.1 środowiska graficznego KDE. Na szczęście poprawki nie będą jedynymi zmianami.

KDE 4 ukazało się już jakiś czas temu, lecz w wersji 4.0 środowisko to było raczej doskonałym materiałem dla deweloperów, niż dla użytkowników (właśnie takie było zamierzenie twórców). Od kolejnej wersji 4.1 można spodziewać się stabilności oraz naprawionych błędów w aplikacjach.

Twórcy wprowadzą również wiele usprawnień i innowacji, które nie były dokończone w momencie premiery czwartej edycji środowiska. Przede wszystkim oprogramowanie KDE 4 uzyska kompatybilność z systemami Mac OS X, OpenSolaris i Windows. Oprócz tego widżety zostaną zintegrowane z plazmidami, powłoka Plasma uzyska nowy silnik przeglądarki internetowej oraz pojawi się wsparcie dla apletów znanych z systemów Apple i aplikacji GStreamer, Quicktime i DirectShow9 Phonon. Ponadto mają się pojawić nowe moduły KDevelop, KDevplatform i KDE-PIM, a biblioteki struktur Akonadi zostaną przeniesione do modułu kdepimlibs. Wersja 4.1 ma również posiadać wiele innych, mniejszych usprawnień, takich jak optymalizacja programu Kopete, lecz mogą one ulec zmianom w trakcie prac rozwojowych.

W tej chwili terminarz KDE 4.1 wygląda następująco:

29 kwietnia - KDE 4.1 Alpha 1

27 maja - KDE 4.1 Beta 1

24 czerwca - KDE 4.1 Beta 2

15 lipca - KDE 4.1 RC1

29 lipca - wydanie KDE 4.1

Więcej informacji znajduje się na stronie projektu KDE.

Grzegorz Kurzejamski