Ulepszona Opera Mobile

Opera udostępniła wersję 9.5 przeglądarki dla smartfonów - Opera Mobile, która ma zapewniać podobne możliwości jak przeglądarki dla pecetów.

Opera 9.5 wykorzystuje przebudowany silnik Presto, który - jak zapewnia producent - jest dwa razy szybszy w ładowaniu stron niż Microsoft Internet Explorer Mobile.

Poza zwiekszoną szybkością działania Opera Mobile 9.5 zawiera nowe udogodnienia. I tak Zoom i Pan pozwalają na bardziej komfortowe czytanie zawartości i mają możliwość przechowywania stron dla przeglądania offline, ponadto dostępne jest autouzupełnianie adresów internetowych i zarządzanie hasłami. Wprowadzono także pełnotekstowe przeszukiwanie historii, pozwalające na odszukiwanie stron, dla których nie założono zakładek.

Mini aplikacje Opera Widgets umożliwiają m.in. wybieranie numeru ze strony i wysyłanie grafiki z internetu za pośrednictwem MMS lub poczty elektronicznej.

Według danych firmy, Opera Mobile jest używana w ponad 100 milionach smartfonów. Nowa przeglądarka dostępna będzie na platformach Symbian, Windows Mobile i Linux.

Firmy badawcza In-Stat prognozuje, że rynek smartfonów będzie wykazywał roczny wzrost na poziomie 30 proc. w ciągu następnych pięciu lat.

Józef Muszyński