Przyśpieszone Ubuntu, czyli CrunchBang

Ostatnio w sieci pojawiła się dystrybucja CrushBang, która jest niezwykle udaną modyfikacją systemu Ubuntu Gutsy Gibbon. Niestety, nie wiadomo czy system ten będzie dalej rozwijany.

CrushBang to "lekka" modyfikacja systemu Ubuntu 7.10. Wyróżnia się ona wykorzystaniem mało popularnego, lecz bardzo funkcjonalnego menedżera okien Openbox, który stanowi doskonałą alternatywę dla Fluxboksa. Oprócz zastąpienia Metacity niezwykle lekkim i szybkim menedżerem, zrezygnowano również z Nautilusa na rzecz programów ROX-Filer i Thunar. W projekcie zawarto także przeglądarkę Epiphany, nie rezygnując zarazem z Firefoxa. Ponadto, odnajdziemy tu domyślnie zainstalowane kodeki wspierające MP3, DVD i pakiet Adobe Flash Player.

System jest niezwykle szybki i ma bardzo małe wymagania sprzętowe. Co ciekawe, nie ma on charakteru niezależnej dystrybucji GNU/Linux, co oznacza, iż stanowi jedynie instalację Ubuntu z alternatywnymi domyślnymi komponentami. System nadal jest zależny od repozytoriów rodzimego projektu Ubuntu i nie wnosi nic, poza skonfigurowanym oprogramowaniem. Takie rozwiązania są coraz bardziej poszukiwane w świecie Linuksa. Nie pogłębiają one bowiem dalszego rozdrobnienia projektów - w tym przypadku CrushBang jest nadal systemem Ubuntu. Nie możemy tego powiedzieć o takich projektach, jak Linux Mint, który chociaż bazuje na Ubuntu, różni się od niego pod wieloma względami i duża część oprogramowania jest zarządzana przez twórców tej dystrybucji.

Pobierz plik

Więcej informacji mozna odnaleźć pod tym adresem.

Grzegorz Kurzejamski