NEC i femtokomórki

NEC, podążając w ślady wielu innych dostawców rozwiązań sieciowych, zdecydował się wkroczyć śmielej na rynek produktów typu femtokomórki i nawiązał współpracę z firmą Ubiquisys, w wyniku której na rynku pojawią się nowe rozwiązania wspierające tę technologię.

NEC będzie oferować nowe rozwiązania typu femtokomórki, które uzyskują dostęp do internetu za pośrednictwem szerokopasmowego połączenia xDSL. Są to rozwiązania należące do rodziny 3G Home Gateway Solutions (oparte na bramce ZoneGate produkowanej przez Ubiquisys; zdjęcie poniżej). NEC przesłał też do Femto Forum oraz do konsorcjum 3GPP (3rd Generation Partnership Project) opracowaną przez siebie technologię UMA, proponując aby na jej bazie podjąć prace nad stosownym standardem.

Operatorzy telekomunikacyjny testują obecnie intensywnie nowe rozwiązania typu femtokomórki, a analitycy przewidują, że rozwiązania oparte na tej technologii wejdą szerszą ławą na rynek w drugiej połowie br. ABI Research przewiduje, że w 2012 r. w Europie będzie pracować ok. 16,6 mln stacji bazowych typu femtokomórki, a obroty na tym rynku wyniosą wtedy ponad 3 mld USD.

W rozwiązaniach femtokomórki dominują obecnie dwie architektury. Pierwsza jest oparta na standardzie SIP i platformie IMS (IP Multimedia Subsystem), a druga zakłada, że stacja bazowa femtokomórki naśladuje standardową stację bazową 3G, wykorzystując technologię UMA (Unlicensed Mobile Access) i standard 3G RAN (3G Radio Access Network).

NEC zamierza oferować rozwiązania femtokomórki oparte na obu architekturach (SIP oraz UMA), ale wyraźnie promuje architekturę UMA, co zostanie zapewne zauważone przez Femto Forum, pracujące cały czas nad przyszłym standardem femtokomórki.

Janusz Chustecki