Pity 2007 - rozliczaj za darmo

Podobno w życiu tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Dzisiaj zajmiemy się podatkami za 2007 r. Jeśli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej, możesz skorzystać z kilku programów do szybkiego wypełniania deklaracji podatkowej. Dzienniki rozpoczęły już ofensywę i dołączają do swoich wydań płyty ze specjalnymi programami - lepiej jednak samodzielnie wybrać narzędzie i samodzielnie pobrać je z Internetu. Przedstawiamy najlepsze, naszym zdaniem, aplikacje.

Dlaczego lepiej samemu wybrać program? Po pierwsze, korzystanie z jednego rozwiązania np. przez trzy lata ułatwia wypełnianie zeznania podatkowego, gdyż można zaimportować dane podatnika i małżonka z ubiegłego roku. Po drugie: interfejsy programów nie zmieniają się i jeśli raz wypełnisz PIT, nie będziesz się zastanawiał, gdzie uruchomić różne funkcje potrzebne do sprawdzenia lub wydrukowania deklaracji. Pobranie aplikacji z Internetu gwarantuje aktualność wszystkich modułów. O ile aktualizacje komunikatora lub przeglądarki internetowej narażą komputer i system użytkownika na niebezpieczeństwo, to błędnie przeliczony podatek może zakończyć się w najlepszym wypadku koniecznością wypełnienia deklaracji korygującej.

Deklaracje, ale za darmo

Tylko część programów dostępnych na rynku oferowana jest bezpłatnie. W tym roku wybraliśmy dwa, które chcemy polecić naszym czytelnikom. Nie chcemy przez to powiedzieć, że inne są do niczego, że nie warto ich instalować. Jednak kierowaliśmy się funkcjonalnością i ceną. Wiele z produktów jest płatnych, jednak wcale nie oznacza to, iż są one lepsze od swoich darmowych odpowiedników. W przypadku zastosowań domowych nie są potrzebne zaawansowane moduły zarządzające deklaracjami pracowników czy licencja pozwalająca na komercyjne wykorzystywanie narzędzia.Postanowiliśmy maksymalnie ułatwić wam wybór. Tradycyjny przegląd aplikacji znajdziecie w miesięczniku PC World Komputer 04/2008.

Pity 2007

Nie będziemy ukrywać, że z tego programu wielu z nas korzysta od kilku lat przy wypełnianiu pitów. Powód? Banalna obsługa, możliwość dokonywania odliczeń od dochodu, obszerne i intuicyjne objaśnienia a także wiele funkcji ułatwiających wypełnianie deklaracji (jak chociażby baza urzędów skarbowych, import danych z deklaracji za ubiegły rok, częste aktualizacje) oraz długoletnia obecność na rynku. Jesteśmy dumni z tego, że właśnie na łamach PC World Komputer w 1998 r. odbyła się premiera tej aplikacji. Po dziesięciu latach program Marcina Konopki jest nadal darmowy i wciąż wspiera organizacje charytatywne. Interfejs niewiele się zmienił, ale już rok temu nie mieliśmy uwag. Wygodny kreator zeznania i objaśnienia poszczególnych formularzy uznajemy za wzorcowe. Jeżeli korzystałeś w zeszłym roku z tej aplikacji wystarczy zainstalować nową wersję, a wszystkie dane podatnika oraz współmałżonka zostaną automatycznie uzupełnione. Przy każdym polu formularza znajduje się odnośnik do broszury informacyjnej, gdzie każdy może sprawdzić przepis ustawy. Niezastąpione jest okienko informujące o błędach w zeznaniu. Dopiero po usunięciu wszystkich problemów można wydrukować formularze i wysłać je pocztą (tak jest szybciej, pewniej i nie trzeba stać w długich kolejkach).

Pobierz plik

Rozliczenie roczne

Również bezpłatny program, nie wymagający zbyt dużej wiedzy na temat finansów. Rr przeznaczony jest do użytku domowego, więc nie można za jego pomocą odpłatnie rozliczać "pitów". Okno powitalne jest mniej funkcjonalne niż u poprzednika, ale ten niedostatek rekompensuje bardzo dobra i przejrzysta instrukcja obsługi. Przeczytanie jej zajmuje trochę czasu, ale warto to zrobić ze względu na późniejsze ułatwienia w obsłudze. Program posiada weryfikację błędów, ale wymaga ona ręcznego uruchomienia. W trakcie wypełniania zeznania na pasku statusu pojawia się jedynie informacja o liczbie znalezionych błędów. Wszystkie problemy są wyświetlane w oknie, choć przydałoby się obszerniejsze opisy. Bardzo spodobał nam się moduł Razem czy osobno , pozwalający w szybki sposób przeliczyć opłacalność rozliczenia wraz ze współmałżonkiem lub bez. W innych aplikacjach należałoby dwukrotnie wypełnić zeznanie. Czasem w grę wchodzą kwoty kilkudziesięciu złotych - jednak po co przepłacać? Trochę dziwne wydało nam się umieszczenie w głównym pasku narzędziowym skrótu do kalkulatora systemowego, ale widocznie producent otrzymał takie zapotrzebowanie od użytkowników. Ta aplikacja również świetnie wypełni swoją rolę - a nawet przyspieszy podjęcie decyzji, w jaki sposób się rozliczać (razem czy osobno). Niestety, użytkownicy Visty będą mieli problemy ze skorzystaniem z plików pomocy.

Pobierz plik

Robert Ścisłowski