Yahoo! królem reklamy graficznej

Około 40% budżetów reklamowych w USA trafi w tym roku do wyszukiwarek, prognozuje eMarketer. Jednak reklama graficzna, druga najpopularniejsza forma reklamowa, nadal ma się dobrze. W tym roku będzie miała 21,5% udziału w rynku reklamy online. Jak przewiduje eMarketer w 2011 r. nadal aż 19,5% rynku reklamy online będzie należało w USA do reklamy graficznej. A w jej przypadku bezsprzecznym liderem jest Yahoo!.

EMarketer dokonał porównania największych amerykańskich wydawców, którzy emitują reklamy graficzne. Największe przychody z tego tytułu miało Yahoo - w okresie grudzień 2006 - listopad 2007 r. - ponad 1 mld 375 mln USD, to ponad trzykrotnie więcej niż największy konkurent firmy - Microsoft MSN (423 mln USD przychodu). Warto dodać, że kilka amerykańskich dziennników poinformowało, że Yahoo! oficjalnie odrzuci dzisiaj ofertę Microsoftu. Z kolei, jak donosi m.in. londyński Times, trwają rozmowy pomiędzy Yahoo a AOL. A to jak wynika z analiz eMarketera trzeci największym gracz jeśli chodzi o reklamę graficzną (287 mln USD przychodu).

Kwota jaką trzeba zapłacić za reklamę w Yahoo jest prawie trzykrotnie wyższa niż w przypadku Microsoft. Tysiąc odsłon w Yahoo kosztuje 12,65 USD, cena Microsoftu to 4,42 USD. AOL za 1000 odsłon chce średnio 3,14 USD. W przypadku Yahoo rozczarowuje jedynie niska wartość RPM , jednak nie jest ona gorsza niż w przypadku MSN i AOL.

Tabela uwzględnia wyłącznie przychody z tytułu reklamy graficznej.

Piotr Zalewski