Następny MS Office będzie bardziej webowy

Ustępujący prezes Microsoftu, Bill Gates, przekonuje, że kolejna wersja pakietu biurowego Office będzie oferować szersze możliwości przeglądania i edycji dokumentów online.

Następne wydanie pakietu biurowego Microsoftu nosi nazwę kodową "Office 14". Gates poinformował o tym w trakcie odbywającej się w kalifornijskim San Jose konferencji Microsoft Office System Developer Conference. Webowe możliwości nowego Office nie będą w całości odpowiadać funkcjom zawartym w standardowym zestawie - w ramach tych ograniczeń będzie jednak można przeglądać i modyfikować dane, podobnie jak to ma miejsce dziś w przypadku usługi Outlook Web Access. "Patrząc na moduły [zawarte w Office 14 - redakcja] widzimy ekwiwalent Outlook Web Access" , mówi Gates.

Tym samym nazwa "Office 14" pojawiła się w oficjalnej nomenklaturze koncernu po raz pierwszy - wcześniej krążyły nieoficjalne doniesienia o kodowej nazwie nowej wersji pakietu - podał je m.in. serwis AeroXperience. W portalu tym podano także, iż testowe wydanie pakietu ma pojawić się jeszcze w tym roku, a wersja ostateczna trafi na rynek w 2009 r.

Gates jednak nie komentował tych informacji. Office 14 nie był zresztą głównym tematem jego wystąpienia na konferencji. Gates mówił głównie o możliwościach rozszerzenia obecnego wydania Office (2007), a temat jego następcy poruszył w odpowiedzi na pytanie jednego z uczestników, dotyczące terminu wprowadzenia w Office pełnego dostępu online do dokumentów, tak jak to ma miejsce w przypadku Google Apps. Google Apps, mimo mniejszych niż Office, możliwości, postrzegane są jako potencjalna konkurencja dla giganta z Redmond. Ten zaś był krytykowany za zbyt wolne tempo wdrażania funkcji webowych w swoim produkcie. "Jeśli spojrzysz na arkusz kalkulacyjny, być może nie będziesz w stanie stworzyć online każdy rodzaj danych, ale będzie można czytać dokumenty, zmieniać niektóre elementy i próbować różnych rzeczy" , przekonywał Gates.

Ludwik Krakowiak