Alcatel-Lucent prezentuje "Smart DSL"

Koncern opracował nowe rozwiązanie ograniczające negatywny wpływ przesłuchów w liniach DSL, co w konsekwencji pozwala na zwiększenie dostępnej przepływności. Z zalet "Smart DSL" mogą skorzystać przede wszystkim operatorzy oferujący usługi o dużej przepustowości (za pośrednictwem linii ADSL i VDSL).

Nowatorskie rozwiązanie oparte jest na opracowanej przez Alcatela-Lucenta technologii Artifical Noise and Virtual Noise (ANVN), zintegrowanej z produktami DSL Intelligent Services Access Manager (ISAM) oraz analizatorem sieci 5530 Network Analyzer. "Smart DSL" maskuje zakłócenia (przesłuchy) linii DSL za pomocą sztucznego lub wirtualnego szumu, co pozwala na zwiększenie przepustowości łączy i usług szerokopasmowych (np. "triple play", IPTV).

Technologia wspiera działanie mechanizmów QoS i QoE (odpowiednio wysoka jakość usług) w zwykłych sieciach opartych na kablach miedzianych. Według specjalistów Alcatela-Lucenta wdrożenie "Smart DSL" może zwiększyć szybkość łączy DSL nawet o 30 proc. w stosunku do rozwiązań tradycyjnych.

NetWorld OnLine