The Pirate Bay: blokada zwiększa popularność

Zmuszenie jednego z duńskich dostawców Internetu do zablokowania swoim klientom dostępu do słynnego serwisu The Pirate Bay sprawiło, że... popularność strony w Danii znacząco się zwiększyła - poinformował w firmowym blogu jeden z administratorów "Pirackiej Zatoki".

Wygląda na to, że niedawny sukces Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego - organizacja uzyskała nakaz sądowy, obligujący duńską firmę Tele2 do zablokowania klientom dostępu do The Pirate Bay - przerodził się w spektakularną porażkę. Z analiz przeprowadzonych przez właścicieli "pirackiego" serwisu wynika, że od momentu wdrożenia blokady ogólna liczba duńskich internautów, odwiedzających witrynę (a raczej jej duńską wersję, przygotowaną właśnie z powodu blokady - The Jesper Bay), zwiększyła się o 12%. Zjawisko to jest najprawdopodobniej spowodowane zamieszaniem medialnym wokół szwedzkiego serwisu - zadziałał syndrom "zakazanego owocu" i wiele osób postanowiło sprawdzić, co jest takiego w tej stronie, że niektórzy chcą zabraniać jej odwiedzania.

Najciekawsze jest jednak to, że z trudem wywalczony przez IFPI zakaz nie przyniósł oczekiwanych przez organizację rezultatów - przedstawiciele The Pirate Bay twierdzą, że nie odnotowali żadnej wyraźnej zmiany liczby duńskich użytkowników Tele2. To z pewnością efekt opublikowania w Internecie szeregu instrukcji, których zadaniem było wyjaśnienie klientom tej firmy, jak mogą obejść nałożoną przez operatora blokadę.

Daniel Cieślak