Sojusz przeciwko konsolom

Giganci branży komputerowej planują rzucić wyzwanie konsolom. Czy połączone siły największych korporacji zdołają ocalić PC jako platformę do gier?

Do boju o odzyskanie utraconej pozycji PC jako dominującej platformy do gier komputerowych rusza nowa siła. Powstaje bowiem konsorcjum PC Gaming Alliance. Jego cele i skład mają zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu na Game Developers Conference w San Francisco. Nowa organizacja skupi wokół siebie firmy, od których zależy utrzymanie konkurencyjności rynku PC i jego dalszy rozwój. Z informacji pojawiających się w sieci wiemy, że będą to między innymi takie "olbrzymy" jak: Intel, AMD, Microsoft i Nvidia. Są to firmy od których w dużej mierze zależy technologiczne zaawansowanie, cena i przyszły rozwój komputerów osobistych.

- Wierzymy, że przedsiębiorstwa zaangażowane w rozwój gier na platformy PC dysponują siłą, którą możemy wykorzystać - powiedział Mike Morhaime, prezes Blizzard Entertaiment, producenta najlepiej sprzedających się gier komputerowych. Zdaniem Morhaime'a statystyki obrotów i sprzedaży na rynku PC w ostatnich latach nie są prawdziwe, dlatego pozostają daleko w tyle za rynkiem związanym z konsolami. - Statystyki nie obejmują gier MMO, programów rozprowadzanych za pomocą sieci lub ściąganych z internetu - wyjaśnia prezes Blizzarda. - Wszystkie te kanały dystrybucji mogą stać się przyszłością w dystrybucji oprogramowania.

Jako wady platformy PC wielu ekspertów wskazuje duże zróżnicowanie sprzętowe, szybko idące do przodu wymagania w połączeniu z różnymi, nie zawsze kompatybilnymi ze sobą sterownikami, które odstraszają część graczy. Odbiorcy nigdy nie są oni pewni, czy nabyta przez nich gra uruchomi się na ich komputerach. Po połączeniu sił w jedno konsorcjum najważniejsi gracze rynku PeCetów mogliby skupić się na rozwiązaniu tych trudności i uczynieniu komputerów osobistych platformą przyjaźniejszą dla graczy. To mogłoby na powrót przyciągnąć producentów, którzy w ostatnich latach postrzegają komputery osobiste jako rynek mniejszy od konsolowego oraz opanowany przez piratów.