Microsoft rozdaje oprogramowanie

Koncern z Redmond zamierza uruchomić kolejną inicjatywę skierowaną do studentów i uczniów. W ramach programu DreamSpark udostępnione zostaną narzędzia programistyczne dla studentów kierunków informatycznych, inżynieryjnych bądź związanych z naukami ścisłymi.

Oficjalnie o uruchomieniu inicjatywy najprawdopodobniej poinformuje dziś Bill Gates na wystąpieniu na Uniwersytecie Stanford (jest to zarazem początek jego "tournee" po amerykańskich i kanadyjskich uczelniach wyższych).

W ramach programu ze strony MSDN można pobierać aplikacje Visual Studio 2005 Professional Edition, Visual Studio 2008 Professional Edition, XNA Game Studio 2.0 oraz pakiet dla projektantów Expression Studio (w którego skład wchodzą programy Web, Blend, Design i Media). Dostępne będą także SQL Server 2005 Developer Edition i Windows Server Standard Edition.

Początkowo z programu będą mogli skorzystać studenci 11 krajów - Belgii, Chin, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i Wielkiej Brytanii. W ciągu najbliższego półrocza programem objęte zostaną kolejne państwa, w tym większość naszych sąsiadów - Czechy, Słowacja i Litwa - a oprócz nich także Łotwa, Estonia, Japonia i Australia. W oficjalnych informacjach na ten temat mowa jest także o innych krajach, jednak oficjalnego uczestnictwa Polski w programie w omawianym okresie nie możemy potwierdzić.

Aby skorzystać z oferty, wystarczy podać swój identyfikator Windows Live ID (w razie potrzeby - zaopatrzyć się weń) a następnie potwierdzić status studenta.

Ludwik Krakowiak