Asseco Poland dokupiło akcje Prokom Software

Tym samym wczoraj (19 lutego) akcjonariuszami gdyńskiej spółki przestali być Ryszard Krauze i Prokom Investments. Asseco posiada obecnie 21,49% akcji Prokomu, uprawniających do 23,69% głosów na WZA tej spółki. Dziś (20 lutego) akcjonariusze zadecydują zapewne o połączeniu Asseco i Prokomu.

Przypomnijmy, po połączeniu z Prokom Software w Grupie Asseco pozostaną trzy główne spółki: Asseco Poland, Asseco Business Solutions (konsolidujące wyniki z Asseco Systems) i ABG SPIN. "W wyniku fuzji Grupa Asseco znajdzie się wówczas w pierwszej piątce europejskich firm informatycznych (bez SAP AG - przyp. red.) z kapitalizacją na poziomie 1,6 mld euro" - mówi Adam Góral, prezes łączących się Asseco Poland i Prokomu. Według danych podawanych przez Asseco, pierwsze cztery miejsca zajmują: Cap Gemini, Logicam, Indra Systems i ATOS Origin.

W ramach podziału kompetencji Asseco Poland ma się zajmować bankowością, ubezpieczeniami i administracją, z wyłączeniem sektora rolniczego, który pozostanie w ABG SPIN. Ta ostatnia spółka będzie odpowiadała także za telekomunikację, służby mundurowe, przemysł, służbę zdrowia oraz sektor utilities, w tym energetykę. Po zakończeniu fuzji Asseco Poland z Prokom Software, Asseco Business Solutions przejmie duże kontrakty w sektorze przemysłowym i telekomunikacyjnym od Prokomu, w tym takich gigantów jak KGHM. Dotyczy to także grupy konsultantów SAP pracujących dla gdyńskiej spółki. Asseco BS będzie zajmować się także e-learningiem, outsourcingiem, telekomunikacją i rozwiązaniami mobilnymi (dzięki przejęciu Anica Systems do Asseco). Adam Góral nie ukrywa, że nie do końca udało się uniknąć wzajemnej konkurencji.

Jednocześnie poinformowano, że dojdzie do połączenia Asseco Romania i Asseco Adria w Asseco Balkans. Dopiero ta spółka wejdzie na warszawską giełdę. Asseco Slovakia przejęła właśnie 60% udziałów w austriackiej spółce Uniquare Software Development, która będzie podstawą do utworzenia Asseco Austria. Firma zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla banków i instytucji finansowych. Do końca roku Asseco Poland chce przejąć jeszcze pięć spółek w Serbii, a w styczniu 2008 r. po jednej w Niemczech i Rumunii.

Więcej o Asseco i Prokomie

Olbrzym i...

Połączenie Prokomu Software z Asseco Poland będzie największą transakcją na polskim rynku informatycznym w 2007 r. Zebraliśmy opinie o niej konkurentów, partnerów, firm z boku kibicujących fuzji i analityków rynkowych.

Czas wielkich porządków

Asseco Poland, łączące się z Prokom Software, czeka rok porządków związanych z tą fuzją, dopracowanie sposobów działania, podziału kompetencji, wyczyszczenia wielu spraw. Z kolei Sygnity chce dokonać szybkiej restrukturyzacji, aby w 2008 r. ponownie osiągać zyski.

Ile waży Ryszard K.?

Perturbacje na giełdzie z akcjami Prokomu Software każą postawić pytanie, ile spółka byłaby warta, gdyby Ryszard Krauze wycofał się z biznesu.

Asseco Poland wchodzi na zachodnie rynki

Kierownictwo Asseco Poland rozmawia na temat przejęć z firmami z Niemiec, Austrii i Stanów Zjednoczonych. Wcześniej dojdzie jednak do akwizycji firm w: Serbii, Macedonii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Słowenii, Rumunii i na Litwie.

Rewolucja w Prokomie

Asseco Poland ma połączyć się z Prokom Software.

Adam Jadczak