Alcatel-Lucent konsoliduje centra danych

Alcatel-Lucent zbudował w ramach konsolidowania swoich ośrodków obliczeniowych pierwsze super bezpieczne centrum danych zlokalizowane w podparyskiej miejscowości Marcoussis.

Obie firmy, po podjęciu w zeszłym roku decyzji o połączeniu się, posiadały 25 centrów danych rozsianych po całym świecie oraz 125 serwerowni (każda zawierająca poniżej 100 serwerów). Wkrótce potem Alatel-Lucent opracował trzyletni plan konsolidowania ośrodków obliczeniowych, przewidujący utworzenie w miejsce 25 centrów danych tylko sześciu centrów i zlikwidowanie wszystkich serwerowni. Plan ma zostać zrealizowany do końca 2009 r.

Trzy centra danych będą się znajdować w Azji, jedno w Niemczech, jedno w USA i jedno we Francji. Dwa ośrodki obliczeniowe (w USA i we Francji) będą centrami danych typu Tier 4. Centra danych tego typu muszą spełniać najwyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa i niezawodności pracy. Dostępność takiego centrum danych musi wynosić co najmniej 99,995%.

Alcatel-Lucent zbudował w Marcoussis dwa budynki, każdy o powierzchni użytkowej 2 tys. metrów kwadratowych (oraz niemal identyczne budynki - disaster recovery - oddalone od budynków głównych o 3 kilometry). Poszczególne pomieszczenia znajdujące się w każdym z budynków są odgrodzone od siebie specjalnymi, ognioodpornymi zaporami.

W centrum, oprócz rozwiązań sieciowych Alcatel-Lucent, znajdują się również serwery (850 systemów) i systemy pamięci masowych produkowane przez inne firmy, głównie przez HP.

Korporacja zamierza wykorzystywać jeden z budynków na swoje potrzeby, a drugi przeznaczyć na wynajem dla użytkowników (firm) zewnętrznych.

Janusz Chustecki