Urządzenie do deduplikacji danych

Specjalizująca się w rozwiązaniach deduplikacji danych firma Data Domain wprowadziła na rynek kompaktową wersje urządzenia pamiętającego o nazwie DD120. Technologia Data Domain ukierunkowana jest na zmniejszanie wolumenu składowanych lub replikowanych danych, drogą eliminacji duplikatów danych.

Urządzenie DD120 może być zarządzane zdalne i jest zaprojektowane specjalnie do replikowania danych z odległych lokalizacji do centralnego huba, w celu zapewnienia skonsolidowanych operacji składowania na taśmach magnetycznych i możliwości odtworzenie po katastrofie. Zapewnia ono przepustowość 150 GB/godz. i pojemność 18TB w jednej kasecie o wymiarze 1U.

Oprócz zautomatyzowanej replikacji danych, urządzenie może wspierać składowanie i podobnego typu oprogramowanie, emulując serwery plików NFS lub za pośrednictwem interfejsu Symantec/Veritas NetBackup OpenStorage (OST). W urządzeniu pracuje taki sam system operacyjny jak w większych urządzeniach Data Domain.

Deduplikacja jest postrzegana przede wszystkim jako technologia centrów danych. Mniejsze urządzenia, takie jak DD120, mogą umożliwić szersze stosowanie tej technologii.

Józef Muszyński