Linux w Windows, czyli andLinux

Jeżeli ktoś zastanawia się nad przejściem na system Linux, bądź po prostu potrzebuje kilku aplikacji open source niedostępnych dla platformy Windows, andLinux jest dla niego doskonałym rozwiązaniem.

AndLinux to ambitny projekt, którego celem jest stworzenie dystrybucji Linux, będącej w stanie pracować w systemie Windows. Cel ten został osiągnięty poprzez CoLinux, port jądra Linux, który bezpośrednio współpracuje z systemami Windows. Nie ma tu mowy o żadnej wirtualizacji. Jądro andLinux korzysta z serwerów Xming (serwer X) i PulseAudio (serwer audio). Użytkownik ma do dyspozycji dodatkowy panel na ekranie, poprzez który może uruchamiać i zarządzać zainstalowanymi aplikacjami open source. Całość bazuje na znanej dystrybucji Ubuntu. Obie platformy wspierają opcje "drag&drop", co oznacza, że takie funkcje, jak kopiowanie tekstu, czy przenoszenie plików przeciągnięciem myszki dotyczą obu systemów. Do dyspozycji jest zarówno wydanie z komponentami środowiska graficznego XFCE, jak i KDE.

AndLinux współpracuje z systemami Windows 2000/XP/2003/Vista w trybie 32-bit. Sam Linux wymaga minimum 128 MB pamięci operacyjnej RAM, ale należy dodać do tego wymagania produktu Microsoftu.

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu.

Grzegorz Kurzejamski