Asustek zamawia Semprony - kolejna świetna inwestycja w low-end?

Asustek robi interesy tam, gdzie inni producenci nawet nie szukają pieniędzy. Po udanym debiucie z Eee PC firma prawdopodobnie zechce uruchomić produkcję bardzo tanich stacji roboczych z procesorami AMD.

Komputerki Eee PC sprzedawane pod firmową marką ASUS okazały się dla Asusteka wielkim rynkowym sukcesem (choć nie obyło się też bez wpadek). Okazało się bowiem, że użytkownicy chętnie kupują tanie laptopy - nawet jeśli nie oferują one wydajności większych maszyn.

Nadeszła pora na kolejny ruch. Zgodnie z doniesieniami portalu DigiTimes, firma zamówiła w AMD dużą partię procesorów Sempron. Mają one posłużyć do konstrukcji tanich komputerów z serii E-DT, czyli sprzedawanych bez monitora maszyn kosztujących 200-300 dolarów lub mniej.

"E-DT potwierdzamy. O AMD jeszcze nic nie powiemy"

Firma potwierdziła już, że w 2008 roku wprowadzi na rynek urządzenia wykorzystujące intelowską platformę Shelton. Wygląda jednak na to, że w serii E-DT znajdą się również komputery pracujące pod kontrolą procesorów AMD.

Z drugiej strony warto podkreślić, że niektórzy specjaliści z branży uważają ruch Asusteka za niepotwierdzoną (i nierealną) plotkę. Ich zdaniem firma nie odważyłaby się zamawiać procesory w AMD, gdyż mogłoby to zepsuć jej stosunki z Intelem.

Warto zajrzeć: "Asustek rumored to have placed huge Sempron order, maybe planning low-cost AMD solution" (w języku angielskim)

Łukasz Bigo